Hogyan lehet a kutatás a társadalmi változás motorja? Hogyan lehet kutató olyan ember, aki sosem végzett egyetemet?

A részvételi akciókutatás (RAK) egy különleges megközelítés, amely során a témában érintett emberek azért vizsgálják az őket körülvevő valóságot, hogy megértsék, majd megváltoztassák azt.

A műhely fő témája az alkotói módszerek beemelése a gyakorlati kutatás területére.

Olyan kérdéseket érintünk majd, mint a design és kreativitás-alapú módszerek a részvételi kutatásban, alkotás-alapú módszerek és értékelésük, illetve sérülékeny és alulreprezentált csoportok bevonása a döntéshozatalba kreatív eszközök használatán keresztül. Külön kitérünk arra, hogy az alkotásalapú eszközök hogyan átültethetőek a mindennapi életbe, olyan csoportok esetében is, ahol a kreatív tevékenység nem képezi a mindennapi életük részét.

A műhelyfoglalkozás során egy előadás keretében tisztázzuk a szociális dizájn és a bevonó alkotói-kutatói gyakorlatok alapfogalmait, majd csoportokat alakítva a gyakorlatban ismerkedünk a kreatív eszköztárakkal, és konkrét, a résztvevők által választott kihívásokat vizsgálunk meg műhelymunka keretében.

Vendégelőadók:

Csernák Janka szociális designer, tervező. 2020 óta kutat a MOME Innovációs Központ Social Design HUB tagjaként, doktori fokozatát a MOME-n szerezte szociális design és társadalmi nemek közötti egyenlőség témakörében. 2014 óta dolgozik a szociális design területén, ahol piaci alapú termék- és koncepciótervezőként és kurátorként szerzett tapasztalatai mellett jellemzően hátrányos helyzetű csoportok design alapú megközelítésével foglalkozik. Jelenlegi kutatásai a designeszközök hátrányos helyzetű női közösségekre és serdülő fiatalokra gyakorolt hatására összpontosítanak. Vendégelőadóként rendszeresen oktat Zágrábban (ALU), Gentben (KASK) és Tallinnban (EKA) multidiszciplináris társadalmi design kurzusokat, valamint hackathonok és nyári egyetemek során workshopokat tart, illetve alapítótagja a Social Design Networknek. Különböző projektjeit 2014-ben és 2015-ben Magyar Formatervezési Díjban, 2013-ban pedig a Fondation Jacques Rougerie tervezői díjban részesült.

Hosszu Bözse doktorjelölt, építész, 2021 óta az IASK Felsőbbfokú Tanulmányok Intézetének, majd 2023 óta a MOME Innovációs Központjának kutatója. 2015-ben végzett építészként a MOMÉ-n, 2020 óta a Doktori Iskola doktorandája. Jelenleg a Social Design Hub kutatójaként társadalmilag érzékeny kutatásokon dolgozik, illetve az Építészeti Intézeten vezet Kutatás + Fejlesztés + Innováció (KFI) és tervezésmódszertan kurzusokat. 2013 óta dolgozik fiatal menekültekkel és hátrányos helyzetű magyarokkal az Open Doors alapítójaként, ahol kreatív workshopok és design témájú projektek facilitálásával támogatja sérülékeny csoportok kreatív kompetenciáinak fejlődését és közösségépítését.

Tudj meg többet a részvételi akciókutatásról: https://kozeletiskolaja.hu/kutatas/

 Mikor? 2024. október 8. 17:00-20:00

 Hol? Auróra közösségi ház (Budapest, Auróra utca 11. - akadálymentes helyszín)

 Ha szeretnél részt venni, regisztrálj itt: https://forms.gle/MtWzAuPNFHqZmU5H6

A résztvevőknek a műhelyen útiköltség térítést, valamint rágcsálnivalót tudunk biztosítani.

 Ha kérdésed van, keress minket bátran! www.kozeletiskolaja.hu, oktatas@kozeletiskolaja.hu, 06308717762

 További programjainkat ITT találod: https://kozeletiskolaja.hu/kepzesek-es-esemenyek/