A nyertes pályázók az elnyert összeget a pénzügyi ismeretek és tudatosság fejlesztése jegyében többek közt nemzetközi ifjúsági pénzügyi konferencia, középiskolai versenyek, illetve szakmai tábor szervezésére fordítják.

Budapest Bank az oktatásért és a magyar pénzügyi kultúráért Alapítvány pályázati eredmények

A „Budapest Bank az oktatásért és a magyar pénzügyi kultúráért” Alapítvány 2016. március 7-én közzétett pályázati felhívására közel 100 pályázat érkezett, amelyek közül a kuratórium öt budapesti és öt vidéki szervezet, illetve intézmény működését összesen 4 millió forinttal támogatta. A pályázók az elnyert támogatást a pénzügyi, közgazdasági kultúra fejlesztésére, az egyetemi szintű, illetve országos pénzügyi, közgazdasági rendezvényekre, pénzügyi kultúrát fejlesztő tréningekre, programsorozatokra fordíthatják. A támogatást igazoló emléklapokat Prof. Dr. Bod Péter Ákos elnök, Dr. Rolek Ferenc, a bank vezérigazgató-helyettese, az Alapítvány kurátora, és Nagy Mária irodavezető, alapítványi titkár adta át a nyertes pályázóknak.

Összesen 7 civil szervezet, továbbá 3 felsőfokú oktatási intézmény részesült támogatásban. A nyertes pályázók fele a középfokú oktatásban résztvevő tanulók számára szervez országos vagy területi középiskolai versenyeket, vetélkedőket, foglalkozás-sorozatokat, illetve nemzetközi ifjúsági konferenciát, a pénzügyi, közgazdasági  kultúra, a pénzügyi ismeretek és tudatosság fejlesztése  jegyében. Így támogatásban részesült többek között a Szent István Egyetem középiskolásoknak szóló edukatív jellegű, informatív és interaktív programja, vagy a Tiszaújvárosi Brassai Sámuel Szakközépiskola- és Szakmunkásképző diákjainak oktatásáért, neveléséért és kultúrájáért Alapítvány „Mindennapi pénzügyeink” programsorozata, amely nem csak a tanulókat célozta meg, hanem a pedagógusokat is. A Magyar Közgazdasági Társaság Zala Megyei Szervezete „A Z-generáció pénzügyi kompetenciájának fejlesztésért” tartandó élmény- és életszerű foglalkozássorozata szintén elnyerte a Kuratórium támogatását.

Négy pályázó a felsőfokú oktatást helyezte pályázata középpontjába, így például – a diákok önszerveződésén alapuló – Rajk László Szakkollégium a több mint 40 éve megrendezésre kerülő „Szakmai évértékelő nyári tábor” megvalósításához kapott támogatást. A kuratórium folyamatosan támogatja a Kopint Konjunktúra Kutatási Alapítvány Külgazdaság folyóirat kiadását, amelynek jelentős szerepe van a pénzügyi, közgazdasági kultúra terjesztésében, és fontos fóruma a hazai és nemzetközi gazdasági folyamatok elemzésének – beleértve a PhD-képzésen lektorált kutatások közlését is –, a közgazdasági közgondolkodásnak.

A Budapest Bank 1991-ben 50 millió forint alaptőkével hozta létre a „Budapest Bank az oktatásért és a magyar pénzügyi kultúráért” Alapítványt abból a célból, hogy felkarolja és támogassa a hazai és határon túli magyar közép- és felsőfokú pénzügyi, közgazdasági oktatást, kutatást és kultúrát. Ezen túlmenően a Budapest Bank – a társadalmi szerepvállalásának keretében – évente financiálisan és a működési költségek biztosításával is segíti az Alapítvány céljainak megvalósítását. A pályázók támogatásának fedezete az Alapítvány alaptőkéjének hozadéka, illetve az alapítói adomány. A „Budapest Bank az oktatásért és a magyar pénzügyi kultúráért” Alapítvány negyedszázados fennállása alatt összességében több mint 163 millió forinttal segítette 675 szervezet, intézmény működését.

Az Alapítvány támogatását azok a civil szervezetek, közép- és felsőfokú oktatási intézmények és háttérintézményeik, szakirodalmi szolgáltatást nyújtó könyvtárak nyerhetik el, amelyek a nyilvánosan megjelenő pályázati felhívás alapján, a kiírás követelményeinek megfelelő pályázatot nyújtanak be, és amelyeket a kuratórium arra érdemesnek ítél. A pénzügyi és közgazdasági szakma kiválóságaiból álló kuratórium kiemelten fontosnak tartja azon intézmények, szervezetek támogatását, amelyek szerepet vállalnak a pénzügyi kultúra javításában, a fiatalok magas szintű közgazdasági képzésének, illetve szakirodalmi ellátottságának fejlesztésében, valamint a kisvállalkozások és hátrányos térségek pénzügyi tudatosságának növelésében.

Az Alapítvány ebben az évben már nem ír ki pályázatot, minden aktuális információ a Budapest Bank honlapjának „Alapítványaink” oldalán található meg.