A munkakör megnevezése: Igazgató, Amnesty International Magyarország

ÁLTALÁNOS CÉLKITŰZÉS:
Az igazgató feladata az AIHU működési tervének végrehajtása, a munkatársak irányítása, valamint az AIHU elismertségének, munkájának és tagságának növelése Magyarországon. A nemzetközi kollégákkal való szoros együttműködésben az igazgató felelős az Amnesty International globális célkitűzésein alapuló emberi jogi program, valamint a kommunikációs és adománygyűjtő stratégiák kidolgozásáért és megvalósításáért.

JELENTÉSI KÖTELEZETTSÉG:
Az AIHU igazgatója az AIHU elnöksége és az AI Európai Irodája (EIO) felé tartozik jelentéssel, az Amnesty International Nemzetközi Titkárságával (IS) szoros együttműködésben és annak útmutatásai szerint dolgozik, valamint együttműködik a többi szekció igazgatójával és szükség szerint az IS vezetőivel.

LEGFONTOSABB KAPCSOLATOK:
Az igazgató képviseli Magyarországon az Amnesty International-t a nyilvánosság, a kormány, a média, az aktuális és a lehetséges adományozók, a partnerszervezetek és a jogosultak felé. Feladata az ezen szereplőkkel való együttműködés és partnerségi kapcsolat fenntartása és fejlesztése.
Az AI Európai Irodájának igazgatója felé történő átmeneti jelentési kötelezettségen felül az igazgató szoros együttműködésben dolgozik a Nemzetközi Titkárság számos vezetőjével, többek között az Európai és Közép-Ázsiai Program-, a Kampány-, a Lobby-, az Adománygyűjtési és a Kommunikációs Igazgatóval, továbbá az Európai Irodánál és a különböző régiókban működő Amnesty International szekcióknál dolgozó kollégákkal.

Az Igazgató felel a következőkért:

VEZETÉS:
(1) Az adott országra vonatkozó, elfogadott működési terv fejlesztése és megvalósítása, az emberi jogi, társadalmi, politikai és gazdasági helyzet változásainak figyelemmel követése az AIHU stratégiai prioritásainak meghatározása érdekében, összhangban az AIHU Alapszabályával;
(2) A stratégiai tervek megvalósítása, folyamatos ellenőrzése és kiértékelése.

KÜLSŐ SZEREP:
(1) Az Amnesty International mozgalom képviselete Magyarországon;
(2) Az AI nagyfokú elismertségének megteremtése Magyarországon.

KAMPÁNYOK:
(1) A Magyarországra vonatkozó működési tervben szereplő kampányok és programkezdeményezések megvalósítása.

ÉRDEKKÉPVISELET:
(1) Az érdekképviseleti- és lobbitevékenység koordinálása, ideértve a partnerszervezetekkel, a médiával és a kormánnyal kialakított kapcsolatokat.

MÉDIA:
(1) Megvalósítási és működési terv kidolgozása a média és kommunikációs stratégiára, az AI Magyarország széleskörű elismertségének megteremtése érdekében;
(2) Belső és külső kommunikáció.
(3) Szóvivői feladatok.

EMBERI JOGI KÉPZÉS:
(1) Az emberi jogi képzés megvalósítási és működési tervének kidolgozása, összhangban a globális stratégiával;
(2) Az emberi jogi oktatási projekt finanszírozási lehetőségeinek megteremtése.

MANAGEMENT:
(1) A magyar szervezet munkatársainak felvétele, képzése és vezetése az elfogadott működési terv megvalósításának érdekében, a kollégák értékelése, fejlesztése és tréningezése;
(2) Jól felszerelt iroda létrehozása és irányítása központosított tagságkezelési rendszerrel, melynek segítségével mobilizálható az aktivista-bázis és az egyéb források az AI emberi jogi céljainak magyarországi eléréséhez;
(3) Az AI magyarországi munkájáról szóló stratégiai és működési terv ellenőrzése és értékelése, ideértve a tapasztalatok megosztását regionális és globális szinten;
(4) Olyan szervezeti vízió kialakítása az AIHU számára, amely inspirálja a belső és külső érintetteket;
(5) Fokozott figyelem arra, hogy az AIHU-n belül esetlegesen kialakuló konfliktushelyzetek (iroda, elnökség, tagság) mielőbb megoldódjanak, adott esetben a mozgalom segítségének igénybevételével. Az egész mozgalom iránti elköteleződés kultúrájának megteremtése a „One Amnesty” szellemisége szerint.

PÉNZÜGYI IRÁNYÍTÁS:
(1) Az AIHU költségvetésének kidolgozása és megvalósítása, rendszeres ellenőrzés, valamint a pénzügyi szükségletek és lehetőségek felmérése;
(2) Megfelelő pénzügyi irányítási gyakorlat kialakítása, különös tekintettel a könyvelésre és a magyar törvények által megkövetelt időszakos könyvvizsgálatra, továbbá rendszeres (negyedévenkénti) pénzügyi jelentés készítése;
(3) Adománygyűjtési tervek kidolgozása.

SZEMÉLYES PROFIL
Az ideális pályázó az alábbi tulajdonságokkal rendelkezik:
(1) Bizonyított tapasztalat és kiváló tudás a magyar politikai, gazdasági és társadalmi folyamatokról, továbbá a kormánnyal és a stakeholderekkel fenntartott sikeres partnerség lehetséges buktatóinak alapos ismerete.
(2) Az emberi jogok széleskörű ismerete, és az emberi jogi kérdések iránti magas szintű elkötelezettség, bizonyított aktivizmus.
(3) Jó politikai és diplomáciai készség; képesség az ellentmondó politikai információk súlyozására és józan döntések meghozatalára a legkülönbözőbb szituációkban.
(4) Az AI teljes politikai pártatlansággal és szigorú intellektuális integritással történő képviselete;
(5) Képesség az egyértelmű, diplomatikus és határozott önkifejezésre, a humorérzéket és mások motiválását sem figyelmen kívül hagyva.
(6) Bizonyított képesség arra, hogy egy kiterjedt, világméretű szervezet keretein belül működő csapatot irányítson.
(7) Bizonyított tapasztalat stratégiai kezdeményezések végigvezetésében a megvalósításig.
(8) Kitűnő csapatvezetői képességek és jó emberismeret.
(9) Kiváló kommunikációs képesség , folyékony angol- és magyar tudás szóban és írásban.
(10) Hajlandóság az önkéntes mozgalom természetéből adódó, irodai munkaidőn kívüli utazásra és munkavégzésre.

FELTÉTELEK:
Fizetés: megegyezés szerint
Munkaidő: heti 40 óra – rugalmasság túlóra tekintetében
Próbaidő: 3 hónap

A jelentkezés menete

  • Küldje el önéletrajzát és motivációs levelét két nyelven (magyarul és angolul) az office@amnesty.hu címre, tárgy: “Igazgató 2011”
  • Levelezési cím:

Amnesty International Magyarország
1064 Budapest
Rózsa u. 44.

A jelentkezés beadási határideje: 2011. szeptember 22.
Az interjú várható dátuma: 2011. november 5.
A munkavégzés várható kezdése: 2012. január 1.

Kontaktszemély: Hevesi Flóra, elnök, Amnesty International Magyarország: office@amnesty.hu

AI upholds the principle of EQUAL EMPLOYMENT OPPORTUNITY. Employment decisions are based on merit and organizational needs, and not on race, color, citizenship status, national origin, ancestry, gender, gender identity, sexual orientation, age, religion, creed, physical or mental disability, marital status or political affiliation. It makes reasonable accommodation wherever necessary for all employees or applicants with disabilities, provided that the individual is otherwise qualified to safely perform the essential duties and assignments connected with the job and provided that any accommodation made does not impose an undue hardship on AI. The Board will need to ensure that the recruitment process upholds equal employment opportunities.

Figyelem! Tekintettel a várhatóan nagy számú beérkező pályázatra, az AI csak az interjúra behívott jelentkezőknek válaszol