A kerekasztal beszélgetésen elsősorban arra keressük a választ, hogy a Magyar Állam hogyan szerezheti vissza az uniós jogsértésekkel elvett önrendelkezését a földtulajdon és a földhasználati nemzeti szabályozásához.
Emellett ismertetjük a Magyar Természetvédők Szövetsége álláspontját a termőföld tulajdon időszerű kérdéseivel kapcsolatban és néhány nemzetközi példát mutatunk be a termőföld zsákmánylás témakörében a globális Dél országaiból.
A rendezvény ideje: 2015. november 10. 10 óra
Helyszín: FUGA Budapesti Építészeti Központ, 1052 Budapest, Petőfi Sándor u. 5.
A kerekasztal beszélgetés résztvevői:
Tanka Endre, az MTA jogtudományi doktora, a Károli Gáspár Református Egyetem emeritus professzora, a kötet szerzője,
Farkas István Tamás, a Magyar Természetvédők Szövetségének ügyvezető elnöke,
Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetsége programfelelőse.
A rendezvényre szeretettel várjuk! Részvételi szándékát kérjük legkésőbb 2015. november 6-ig jelezze a kerekasztal@mtvsz.hu címen.
A rendezvény háttere:
Az újkori földvesztésünk gyökere az uniós csatlakozási szerződés, ami korlátlan földpiac megnyitására kötelezett minket a szabad tőkemozgás számára. Amikor az ország a trianoni csonkítással még meghagyott maradékföldjén is osztozni kényszerül az idegenekkel és azt az új népvándorlási hullámok földéhségétől sem védheti meg, ez egyértelmű az önfeladással. Ez a kiszolgáltatottság azonban nem a kötelező közösségi jog következménye, hanem épp annak a nyílt és rejtett megsértésein alapul. Brüsszel ugyanis csak az általános egyenlőség és a jogegyenlőség alapelvének a durva megsértésével érhette el, hogy a csatlakozási szerződések a nyugati tömb 15 tagállamát, valamint Ciprust, Máltát és Szlovéniát is mentesítik földpiacuknak a tőke számára való megnyitásától, ugyanakkor a keleti Tizeket, köztük Magyarországot is, erre kényszerítik.
A törvényesség helyreállítását és az EU Alapító Szerződése által ma is garantált önrendelkezés visszaszerzését a közösségi jog lehetővé teszi az EU mind a 28 tagállamának javára. Ennek az eszközeit a közérdekű cselekvéshez azonban nemcsak a politikai döntéshozónak, hanem minden állampolgárnak fontos megismernie, mert a XXI. században földünk megtartásától döntően függ a megmaradásunk.
A rendezvényt az Európai Unió támogatja.
A rendezvény az Európai Bizottság támogatásával valósul meg, de tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Bizottság véleményét, felelőssége a projektre nem terjed ki.