Dr. Eperjesi Zoltán, a Gazdasági Kollégium kollégiumvezető-helyettese bevezetőjében kiemelte, hogy szervezeti átalakulás folytán a civil szervezetekkel kapcsolatos eljárások a Polgári Kollégiumból a Gazdasági Kollégiumba kerültek át, és a Fővárosi Törvényszék Cégbírósága Nádor utcai épületének Ügyfélcentrumában zajlik a civil szervezetekkel kapcsolatos ügyintézés is. Ezentúl a civil szervezeteknek szóló tájékoztató fórumokat is itt, a felújított Nádor utcai Ügyfélcentrumban fogják tartani.

Dr. Kun Péter, a Gazdasági Kollégium Civil Szervezeteket Nyilvántartó Csoportjának csoportvezető bírája elmondta, hogy a mai tájékoztató témaválasztását egyrészt az előzetesen feltett kérdések, másrészt pedig az indokolja, hogy az éves beszámoló letétbehelyezésének elmulasztása a civil szervezet megszűnését vonhatja maga után.

Az előadó a letétbehelyezési kötelezettséggel kapcsolatban kiemelte, hogy a beszámolót nem a nyilvántartó bíróságnak, hanem az Országos Bírósági Hivatalnak (OBH) kell megküldeni. Javasolta, hogy az elektronikus beküldési lehetőséget azok a szerveztek is használják, akik számára ezt a jogszabály nem teszi kötelezővé. A letétbe helyezési kötelezettség teljesítése nemcsak azért fontos, mert a bíróság a beszámoló és a közhasznúsági melléklet alapján ellenőrzi, hogy a szervezet továbbra is megfelel-e a közhasznúsági feltételeknek, hanem azért is, mert az a szervezet, amelyik elmulasztja - és egy éven belül nem pótolja -, ügyészségi törvényességi eljárást és végső soron megszüntetést is kockáztat. A bíróság azonban bírságot nem szab ki a kötelezettség elmulasztása miatt.

A 2015. évi beszámoló letétbehelyezésével kapcsolatban dr. Kun Péter felhívta a figyelmet az OBH által tapasztalt leggyakoribb hibákra is: például arra, hogy pontosan meg kell jelölni, hogy mely üzleti évre vonatkozó beszámolót kívánják letétbe helyezni, illetve a papír alapon benyújtott beszámolót eredetben, a szervezet képviselőjének aláírásával kell beküldeni.

A civil szerveztek jogutód nélküli megszűnésével kapcsolatban az előadó felhívta a figyelmet a legfontosabb alkalmazandó jogszabályokra. Ismertette az alapítvány megszűnésének megállapítására vonatkozó eljárási és anyagi jogi szabályokat, különbséget téve az alapító kérelme vagy keresete alapján, az ügyész indítványára, valamint az ügyész keresetére történő megszűnés között. Az egyesületeknél kiemelte, hogy a legfőbb szerv is dönthet a megszűnésről, ilyenkor végelszámolásnak van helye. Hangsúlyozta, hogy minden esetben rendezni kell a szervezet vagyoni viszonyait is, ennek megtörténtéig a szervezet nem törölhető a nyilvántartásból.

Nem gyakori, de előfordul a megszüntetés is, amikor a szervezet működésének törvényessége helyreállítása érdekében az ügyész - törvényességi ellenőrzési jogkörében eljárva - keresettel fordul a bírósághoz. Amennyiben a törvényes működés nem állítható helyre, a bíróság ítélettel megszünteti a szervezetet.

A tájékoztatót követően dr. Kun Péter válaszolt minden kérdésre, amit a konzultációra regisztrált szervezetek előzetesen írásban, továbbá a helyszínen szóban tettek fel.