Megtartotta első, őszi ülését a Magyar Nemzeti Bank Felügyelőbizottsága. A testület megtárgyalta és elfogadta a jegybank első féléves gazdálkodásáról szóló tájékoztatást, melyhez kapcsolódóan dr. Papcsák Ferenc, FB-elnök kiemelte: folytatódik a hatékony gazdálkodás, s külön üdvözli az ennek köszönhetően elért eredményeket.
Ezt követően döntöttek a jegybank alapítványokban való részvételét vizsgáló eljárás záródokumentumának nyilvánosságáról is. Ennek értelmében a Magyar Nemzeti Bank internetes felületén hamarosan közzéteszik a dokumentum alapvető megállapításait tartalmazó összefoglalót, miközben a teljes iratanyag hozzáférhetőségét is biztosítják. Zárásként a felügyelőbizottság úgy határozott, hogy átfogó vizsgálatot indít a jegybank informatikai tevékenysége tárgykörében is.
Az alapítványokban való részvétellel kapcsolatos vizsgálat rég lezárult, a Világgazdaság már júniusban arról írt, hogy a jelentésből kihagyták az egyetlen különvéleményt. A testület egyetlen ellenzéki tagja, Nyikos László, a jobbik delegáltja ugyanis több megállapítással sem értett egyet. Nyikos többek között azzal sem értett egyet, hogy a vizsgálattal megbízott kormánypárti delegált csak azt nézte meg, hogy az MNB a Pallas Athéné-alapítványok létrehozásával betartotta-e a hatályos jogszabályokat. Az említett kormánypárti tag indoklása szerint azért nem végzett átfogóbb vizsgálatot, mert a jogszabály szerint a felügyelőbizottságnak erre nincs lehetősége.
Ez azért érdekes, mert az Alkotmánybíróság határozata alapján az alapítványok vagyona közpénz, ezért mindenki számára megismerhetők például az alapítványi tulajdonba adott ingatlanok belső átalakítási munkálataira vonatkozó szerződések, az átalakítások célja és költségei.
Ez alapján a felügyelőbizottság szándékosan és indokolatlanul korlátozta önmagát a mélyrehatóbb vizsgálatban - véli Nyikos. Az ellenzéki delegált azt is kifogásolta, hogy a jelentés azt a törvényi lehetőséget, miszerint az MNB alapítványt hozhat létre, "elvárásnak" nevezi, ám véleménye szerint a jegybanktörvény ilyet nem állít. Hasonló álláspontot képviselt a 2014-es választások miatt feloszlatott, előző MNB felügyelőbizottság is, amely kijelentette, hogy:
"a jegybanktörvény rendelkezéseiből közvetlenül nem vezethetők le olyan nagyszabású programok, mint például az Értéktári program, amely nemzeti szinten fontos feladatokat tűz ki célul, de részben átveszi egyes állami intézmények feladatkörét."
forrás: portfolio.hu