“Szolidaritás: Tesszük, merjük, megosztjuk!” - ez a mottója az idei év határokon átívelő pályázati kiírásnak, melyet nyolcadszorra hirdeti meg az aces, a Közép-Európai iskolák akadémiája. A pályázat iskolai tanárok és tanulók számára szól, célja, hogy a résztvevők nemzetközi partnerekkel közösen egy projektet hozzanak létre. A pályázatokat január 15-étől április 15-éig várják. A legjobb ötletekkel versenyző iskolák támogatásban részesülnek.
aces – Közép-Európai iskolák akadémiája
Az aces iskolai hálózatot, melynek tizenöt ország a tagja, az ERSTE Alapítvány hozta létre 2006-ban. A kezdeményezés a szlovák VČELÍ DOM-mal együttműködve, az osztrák non profit szervezet, az Interkulturelles Zentrum koordinálása alatt működik, és minden résztvevő országban a helyi oktatási és kulturális minisztérium támogatja. Az aces hálózat a közép- és délkelet-európai régióra terjed ki, és célja, hogy lehetővé tegye és erősítse a fiatalok között az interkulturális párbeszédet és az együttműködést, valamint létrehozzon egy hálózatot, mely segíti a tudásmegosztást, a közös tanulást és a fejlődést. Eddig 25 000 diák és 3600 tanár vett részt az aces programban. Magyarország 2006 óta tagja az aces hálózatnak, és eddig több mint negyven iskolával vett részt a programban.
A 2013-as pályázati évben a leginnovatívabbnak ítélt projektek egyike lett a magyar baktalórántházai Vay Ádám Gimnázium, Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium „Media Hypnoses” elnevezésű projektje. A magyar iskola egy koszovói és egy montenegrói iskolával közösen dolgozott a pályázaton. A döntés indoklásaként a zsűri a csapat lelkesedését, a kiemelkedő prezentációt és a három iskola közötti kiváló együttműködést emelte ki.
„Nagyszerű élmény volt az elmúlt év, a diákok és mi is rengeteget tanultunk a projekt során. Reméljük, hogy a magyar győzelem minél több iskolát buzdít majd arra, hogy ezen a pályázaton elinduljon” – mondta el a baktalórántházai iskola képviselője.
A 2015-ös év témaköre: Szolidaritás
Minden ember egyenlő, de nem mindenki indul egyenlő esélyekkel. Sajnos ilyen-olyan okok miatt vannak hátrányos helyzetben élők: speciális szükségletűek, szegények, és olyanok, akik származásuk vagy más okok miatt kirekesztettek. Az aces egy olyan társadalomért dolgozik, amelynek tagjai törődnek egymással és nem csupán a saját jogaikért küzdenek, hanem felelősséget éreznek a közösség minden tagjáért. „Az aces a jogegyenlőséget és az egyenlő mértékű felelősségvállalást tűzte ki céljául. Mivel az aces egy nemzetközi hálózat, ezért arra ösztönzi a résztvevő tanárokat és tanulókat, hogy saját helyzetükön és életükön túl egy tágabb, nemzetközi látásmódot tegyenek magukévá. Más országokban élő emberekkel megismerkedni és barátkozni, hazánkat egy új megközelítésből szemlélni – ezek mind a kritikus gondolkodást, az empátiát és a szolidaritást fejlesztik, és nem utolsósorban pedig kellemes időtöltés” – mondta Robin Gosejohann, az ERSTE Alapítvány projekt menedzsere.
Egy pályázat – sok nyertes
- január 15-e és 2015. április 15-e között lehet más országok iskoláival közösen pályázni egy közös projekttel. A pályázatban 12 és 17 éves közötti tanulók vehetnek részt. A közös projektekhez az aces honlapján lehet partner iskolákat keresni (www.aces.or.at/partnerfinder). A legjobb ötleteket és a díjazottakat egy nemzetközi bizottság választja ki. A nyertesek támogatásban részesülnek, hogy a határokon átívelő projekteket megvalósíthassák. A kiválasztott projektek képviselői nemzetközi találkozókon ismerhetik meg a többi nyertest, melyek kiváló alkalmat teremtenek a nemzetközi tapasztalatcserére és a közös tanulásra is.
Részletek
A pályázat témaköre: Szolidaritás: Tesszük, merjük, megosztjuk!
Pályázat leadási határidő: 2015. április 15.
Partner országok: Albánia, Ausztria, Bosznia és Hercegovina, Bulgária, Cseh Köztársaság, Horvátország, Kosovo, Macedónia, Magyarország, Moldova, Montenegró, Románia, Szerbia, Szlovákia és Szlovénia
Kapcsolat:
Interkulturelles Zentrum
Rebecca Zeilinger
E-mail: rebecca.zeilinger@iz.or.at
Phone: +43/(0)1/586 75 44
További információk: http://www.aces.or.at