Az olyan katasztrófák, különleges helyzetek idején, mint a mostani árvíz vagy a 2010-es vörös iszap katasztrófa az ember szembesül azzal, hogy vajon uralma a föld felett végtelen-e, valóban képes- uralni az őt körülvevő világot. Talán még azon is elgondolkozik, hogy az általánosságban természeti katasztrófáknak nevezett események bekövetkezésében van-e valami szerepe az embernek vagy ez a természetanya embertől független alaptermészetének következménye? Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) egyik tanulmánya azt állítja, hogy a városi ember életmódja, a modern mezőgazdaság, erdőirtás, árterek beépítése és az ilyen jellegű emberi cselekedetek okozta globális felmelegedés hozzájárulnak a Dunán tapasztalható hasonló áradásokhoz. Az origó egy 2011 –es cikkében (http://www.origo.hu/idojaras/20110216-arviz-globalis-felmelegedes-klimavaltozas-mikent-okozhatnak-arvizet-az-uveghazgazok.html) és az inforádió hírportálon (http://inforadio.hu/hir/tudomany/hir-566313) valamint több helyen magyar nyelven is olvashatjuk, hogy ahogy egyre több üvegházgáz kerül a levegőbe, úgy nő az esélye a heves esőzések és áradások kialakulásának az egyébként is csapadékos területeken, míg máshol ez a víz hiányozni fog. Hervé Douville, a francia meteorológiai intézet, a Météo-France kutatója szerint az ember éghajlatra gyakorolt hatása növeli az árvízveszélyt nagyon sok régióban, és ez nincs összefüggésben a csapadék átlagos változásaival.
Mi tehát az ember feladata, e föld nevezetű planéta lakói Sorában található fontos egyednek? Kiemelkedik ugyan a többi lény közül értelme, reflexív képessége, történelmi gondolkodása, és globális szemlélete révén, de nem válik ki a sorból. Ezért egy nagyon fontos feladat hárul rá: felelősséggel tartozik minden más teremtményért, magáért a Föld nevű bolygóért. Az ember nem uralkodója, hanem vezetője kell legyen eme társaságnak, ügyelve és védve minden létformát, legyen az élő vagy élettelen. Erre a felelősségre hívja fel figyelmünket az Ökocídim bűncselekménnyé nyilvánítását kitűző polgári kezdeményezés.
Mit is jelent az Ökocídim? Maga a szó a görög „oikos” otthon és a latin „caedere” rombolni szavak összetétele. Szó szerint otthonunk megölése, azokat a cselekedeteket és tevékenységeket foglalja magába, melyek radikálisan befolyásolják egy adott ökoszisztéma egyensúlyát olyan módon, hogy az eredeti egyensúly már nem állítható vissza, tehát radikális pusztulásról beszélhetünk.
A bűncselekmény résztvevője minden olyan természetes személy, aki kapcsolatba kerül a bűncselekménnyel, közvetett és közvetlen módon. Ennek érvénye kiterjed az EU határain kívülre is, minden olyan gazdasági és pénzügyi szervezetre, melynek székhelye az Eu-ban található, de tevékenységét más területeken végzi.
Mit tehetünk a bűncselekmény elkerülésére? Első sorban azt, hogy magát a Környezetrombolás (Ökocídium) tettét büntethetővé tesszük. Ez által a résztvevőkre egy olyan társadalmi és jogi nyomást gyakorolhatunk, mely révén tettük felelősségre vonható, ami hosszú távon megakadályozná ezen cselekedeteket. Polly Higgins (http://pollyhiggins.com/), nemzetközi jogász egy ilyen jogi háttér kialakításán dolgozik és azon, hogy az Ökocídium, ötödikként – olyan bűncselekmények mellett, mint a népirtás vagy a háborús bűncselekmények – a béke ellen elkövetett bűncselekmények közé kerüljön.
Hogy vehet részt egy átlagos ember ebben a küzdelemben? Csatlakozzon szavazatával, ahhoz az Európai Polgári kezdeményezéshez, amelynek célja, az Ökocídium büntethetőségének törvényerőre emelése. Mindössze 1 millió szavazatot kell összegyűjteni az EU tagállamokban, ebből összesen 16500-at országunkban ahhoz, hogy az Európai Bizottság elé kerüljön a felterjesztés!
A jogszabály megalkotását, Európai állampolgári jogaként aláírásával ezen az oldalon kezdeményezheti és itt kaphat bővebb információt a kezdeményezésről és a további részvétel lehetőségeiről: http://www.endecocide.eu
Polly Higgins előadása: http://www.youtube.com/watch?v=8EuxYzQ65H4
forrás: nonprofit.hu