A közjogi státusszal nem rendelkező, civil megbízott Bitskey Hajnal lett.
A hét éve ügyvédként dolgozó, kábítószeres büntetőügyekben is többször eljárt és civil tapasztalatokkal is rendelkező Bitskey elmondta, hogy a szakmai közösségek, és rajtuk keresztül egy erősen marginalizált, megbélyegzett társadalmi csoport, a drogfogyasztók alapvető jogait kívánja óvni és érvényesíteni.
A civil ombudsman nem közvetlenül az érintettek panaszaival foglalkozik majd, hanem szakmai probléma-mintázatokat keres, a drogszakmai civil szervezeteket érő jogsértéseket vizsgálja, azokról jelentéseket készít és a drogszakmai szervezetek panaszait képviseli az állam felé.
A magyar jogi környezet kínálta összes lehetséges utat és eljárást igénybe veszi majd, például az alapvető jogok biztosához fordulhat, és peres és peren kívüli eljárásokat indíthat.
Várhatóan első feladatai között lesz az előfinanszírozottnak nevezett pályázatok esete, amit az állami/önkormányzati intézmények utólag vagy szerződést szegve egyáltalán nem fizetnek ki, és az iskolai prevenció terén tapasztalt problémák feltárása.
Az ombudsman munkája szakmai hátteret a szintén most megalakult Kábítószerügyi Civil Koordinációs Testület (KCKT) nyújt majd, amit a Kábítószerügyi Koordinációs Bizottság (KKB) mintájára hoztak létre most a civilek, miután a kormányzat 2013-ban kizárta a civil delegáltakat ebből a tanácsadó testületből.
Elnökének Dr. Szemelyácz János pszichiáter-addiktológust, a pécsi INDIT Közalapítvány elnökét, a MAT elnökségi tagját kérte fel a négy ernyőszervezet.
A két új intézmény amúgy a Norvég Civil Alap támogatásával indulhat el.
forrás: 444.hu