A társadalmi egyeztetés során beérkezett érdemi javaslatok feldolgozását követően a törvénytervezet várhatóan májusban kerül a kormány, majd az Országgyűlés elé, amelyet ősszel fogadhatnak el. Mind a társadalmi egyeztetés, mind a kormánydöntés, mind a parlamenti vita hatására a most közzétett tervezet még változhat.
Az új Polgári Törvénykönyv elfogadása után egy éves felkészülési időt követően lépne hatályba.
A minisztérium felhívja a szakmai szervezetek figyelmét, hogy észrevételeik, érdemi javaslataik megtételére március végéig van lehetőség. A KIM a mai napon a tervezetet eljuttatta több kiemelt szakmai szervezetnek.
A kormány 2010. június 10-én döntött az új Polgári Törvénykönyv megalkotásáról és felkérte a Vékás Lajos professzor vezette Polgári Jogi Kodifikációs Szerkesztőbizottságot az új Polgári Törvénykönyv tervezetének elkészítésére, majd Székely Lászlót nevezte ki az előkészítését koordináló miniszteri biztosnak. Ezzel a kormány egy 14 éve tartó folyamatot zár le, hiszen még az akkori kormány hozott határozatot a polgári jog rekodifikációjának szükségességéről. A Polgári Jogi Kodifikációs Szerkesztőbizottság 2011. december 16-án ünnepélyes keretek között adta át szövegszerű javaslatát a Polgári Jogi Kodifikációs Főbizottságnak, amely alapja most közzétett tervezetnek.
A tervezet célja egy olyan korszerű – és az európai uniós kötelezettségeknek megfelelő – törvény megalkotása, amely képes betölteni a civilisztika alaptörvényének szerepét és képes korszerűsíteni a személyi és vagyoni viszonyok magánjogi szabályozását. Az új törvény célja továbbá, hogy növelje a jogbiztonságot és képes legyen megkönnyíteni a jogalkalmazók és a jogkeresők eligazodását az új polgári kódexben.
A tervezet széles körű összehasonlító jogi kutatásokra épül, a bírói gyakorlat elvi tapasztalatait a normaszövegbe integrálja, és ellentmondásmentes, a gyakorlati jogalkalmazást segítő kódex megalkotását kívánja megalapozni. A bizottsági tervezet kidolgozásának alapjaként a 2008 márciusában közzétett Szakértői Javaslat szolgált, valamint figyelembe vették a 2009-ben hatályba nem lépett Polgári Törvénykönyvről szóló 2009. évi CXX. törvény hasznosítható megoldásait is.
A gyakorlati jogalkalmazást és a jogkereső állampolgárok jobb tájékozódását szolgálja egy olyan kódex megalkotása, amely a magánjogi jogviszonyok lehetőség szerinti legteljesebb körét felöleli. Ennek a szempontnak az érvényesülését jelzi a családjogi törvény rendelkezéseinek integrálása a Polgári Törvénykönyvbe, valamint a jogi személyekre vonatkozó általános rendelkezések kibővülése és a gazdasági társaságokra vonatkozó szabályozás beépítése a tervezetbe. A polgári kódex átfogja az üzleti világ professzionális szereplőinek, a magánszemélyeknek és a fogyasztók magánjogi jogviszonyait egyaránt. Ez leginkább a szerződési jogban tükröződik.
Székely László miniszteri biztos elmondta, hogy az új Polgári Törvénykönyv tervezetének főbb újdonsága közé tartozik például az, hogy pontosítja a rokontartás, az örökbefogadás, illetve a gyámság szabályait. A miniszteri biztos elárulta: részben változnak az öröklési rendre vonatkozó szabályok is. Az európai tendenciákhoz hasonlóan – az Öröklési Könyv a házastárs öröklési jog státuszát megváltoztatja. A tervezet a házastárssal egy sorban törvényes öröklési jogot ad az örökhagyó szüleinek, ami azt jelenti, hogy leszármazók hiányában a szülők törvényes örökösként kapják meg a hagyaték felét. Ebben az esetben is azonban az özvegy kapja az általa lakott lakást, továbbá az általa használt berendezési és felszerelési tárgyakat. Székely László véleménye szerint a tervezet világos és áttekinthető rendet alkot a magánjog alapelvei körében.
Az észrevételeket, javaslatokat a marianna.simon@kim.gov.hu email címre várjuk.
forrás: kormany.hu