Az alábbiakban az „Ösztöndíjak" programterületre kidolgozott programdokumentum tartalmát tekintheti át, mellyel kapcsolatos véleményét 2012. június 22-ig küldheti el Hermándy-Berencz Judit számára a judit.hermandy@tpf.hu címre. Az üzenet tárgyában kérjük feltüntetni a „Norvég Alap – Ösztöndíj program – társadalmi egyeztetés" megjelölést

A beavatkozás indokoltsága
Az oktatási területen belüli nemzetközi együttműködés minden európai ország célja. A határokon átívelő együttműködések jelentőségét az európai uniós és EGT tagállamok oktatásért és kutatásért felelős miniszterei is kihangsúlyozták a bolognai folyamat részeként és az Európai Felsőoktatási Térség kialakításakor, az Európai Kutatási Térség és a lisszaboni stratégia megalkotásakor, valamint az oktatás és képzés területén történő együttműködések 2020-ig terjedő európai stratégiai keretének kidolgozásakor. A nemzetköziesedés fontos célja maradt az európai oktatási és képzési területnek, mely célt az oktatási hatóságok világszerte támogatják.

Számos különböző ok (pl. a jelentős földrajzi távolság, hiányzó történelmi kötődések, az oktatási rendszerek kölcsönösen hiányos ismerete, a nyelvismeret hiánya) miatt azonban a magyar intézmények részéről csupán kis hajlandóság mutatkozik a donor országok (Norvégia, Izland és Liechtenstein) felé való nyitásra, együttműködésre. Ebben nyilván szerepet játszik a donor országok magas életszínvonala is, mely áthidalása komoly fejtörést okoz a mobilitást megvalósító intézmények számára.

Ugyanakkor az országok közti nyitás, új együttműködések kezdeményezése és a meglévők megerősítése számos kölcsönös előnnyel járna – egymás oktatási, kutatási, társadalmi és gazdasági környezetének megismerése gazdasági kapcsolatok kialakításához is vezethet, illetve számos jó példa (pl. környezettudatos életmód) átvételére is lehetőséget teremt.

A programterület felelőseként a Tempus Közalapítvány azon dolgozik, hogy donor partnereivel, az Izlandi Kutatóközponttal (RANNIS), a liechtensteini Nemzetközi Oktatási Ügyek Országos Ügynökségével (AIBA), valamint vezető donor program partnerként a Norvég Felsőoktatási Nemzetközi Együttműködési Központtal (SIU) együttműködve minél több együttműködést kezdeményezzen a hazai és a donor országok oktatási és képzési intézményei között.

A pályázatok célja
A program célja a humántőke- és tudásbázis bővítése Magyarországon. Ennek érdekében a program támogatni kívánja a magyar és donor országokból származó intézmények közötti mobilitási és együttműködési projektek megvalósítását, ezzel is erősítve az intézmények részvételét a lisszaboni, bolognai és koppenhágai folyamatok sikeres megvalósításában. A program célja az intézmények közti hosszú távú együttműködések alapjainak a megteremtése, melyek az Ösztöndíjak programterület finanszírozása után is fennmaradnak és beépülnek az intézmények nemzetközi stratégiájába.

Támogatható tevékenységek (felsorolás):

  • Előkészítő látogatások
  • Mobilitás (a felsőoktatásban tanulók és dolgozók számára, valamint az egyéb oktatási és képzési intézményekben dolgozók számára)
  • Intézményi együttműködések (az oktatás és képzés bármely szintjét képviselő intézmények között)

Várható keretösszeg:

  • Előkészítő látogatások: 30.926 euró
  • Mobilitás és intézményi együttműködések: 1.814.353 euró

Projektek várható mérete:

  • Előkészítő látogatások: 1000 euró/fő
  • Mobilitás: a ki- és beutazók számától függ
  • Intézményi együttműködések: 50.000-300.000 euró/projekt + 10% önrész

Kedvezményezettek köre (felsorolás):

  • felsőoktatási intézmények
  • közoktatási és szakképző intézmények, illetve egyéb oktatási és képzési szolgáltatást nyújtó intézmények az oktatás és képzés minden szintjét beleértve (köz- és magánintézmények egyaránt)
  • oktatási és képzési pályatanácsadással és információs szolgáltatás nyújtásával foglalkozó szervezetek

Indikátorok a 2012-2017 közti időszakra:

  • Előkészítő látogatások: 20 látogatás a tervezett 2, ill. 3 pályázati fordulót megelőzően
  • Mobilitás:
    - Felsőoktatásban tanulók (ki- és beutazók összesen) 170 fő
    - Felsőoktatásban dolgozók (ki- és beutazók összesen) 115 fő
    - Az oktatás egyéb szintjein dolgozók (ki- és beutazók összesen) 115 fő
  • Intézményi együttműködések: 12 projekt

Pályázat formája: 2 (maradvány összegek esetén 3) pályázati fordulóban meghirdetett nyílt pályázat

forrás: tpf.hu