A konstrukció célja a nem állami szervezetek közreműködésével a foglalkoztatási lehetőségek bővülésének elősegítése. A helyi adottságokra épülő fejlesztések támogatásával olyan széleskörű partnerségekre épülő kezdeményezések erősítése, amelyekben megvalósul a célcsoport felkészítése, alkalmazkodó képességük fejlesztése, és átmeneti foglalkoztatása, annak érdekében, hogy később – akár a versenyszféra vállalkozásainál – tartósan is foglalkoztathatóak legyenek. A településen élő munkanélküliek humánerőforrás fejlesztése a közösségi feladatok elvégzése mentén valósul meg, így a végrehajtott fejlesztési programok egyszerre járulnak hozzá a hátrányos helyzetű munkanélküliek elhelyezkedéséhez, a munkaerő-piac bővüléséhez, a helyi szükségletek kielégítéséhez, a közösségi élet és színtereinek fejlesztéséhez.
Olyan közhasznú tevékenységhez kapcsolódó közösségi feladatokat kell a projektek során ellátni, mely a munkanélkülieket felkészíti a tartós munkavállalásra. Az átmeneti időszak alatt, a közösségi feladatok elvégzésével megszerzett kompetenciáknak alkalmassá kell tenni a célcsoporttagokat a nyílt munkaerő-piacon való munkavégzésre.
Közösségi feladaton a lakosságot és a települést érintő, a települési önkormányzat és a pályázó között együttműködési megállapodásban rögzített olyan feladatot értjük, amely a közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvény 26. § c) pontjában felsorolt valamely tevékenység megvalósítását célozza.
A pályázatok keretében végrehajtani tervezett közösségi feladatok ellátása nem érintheti a törvény által kötelezően előírt önkormányzati feladat- és hatáskörök ellátását. A pályázatban tervezett tevékenységek kizárólag addicionálisan járulhatnak hozzá a közfeladatok szervezéséhez és ellátásához.
forrás: NFÜ