Július elsején lépett hatályba a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi törvény módosítása. Az új anyagi támogatást biztosító társasági adókedvezmények nyújtotta lehetőségek kihasználásáról szakmai fórumot szervezett csütörtökön a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Pedagógiai, Szakmai, Szakszolgálati, Közművelődési és Sportintézet az érintett látvány-csapatsportágak – labdarúgás, kézilabda, kosárlabda, vízilabda, jégkorong – képviselőinek.
Az új tervezetet Lukács Zsuzsanna, a Nemzeti Sport Intézet főigazgató-helyettese ismertette. Mint mondta, hatalmas lehetőséget rejt az egyesületek számára az egyelőre nem sokak által ismert jogszabály, azonban egyre többen „ébredeznek”, aktívan érdeklődnek a támogatási rendszer iránt. Idő még van, hiszen a kérelmeket szeptember 15-ig lehet benyújtani, míg az első források az év vége fele érkezhetnek meg a támogatóktól.
A kedvezményezettek lehetnek országos sportági szakszövetségek, amatőr vagy hivatásos klubcsapatok, utánpótlás-nevelést végző közhasznú alapítványok vagy önkormányzati feladatot átvállaló oktatási intézmények, illetve a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB).
Személyi jellegű ráfordításra a szakszövetségek 50 százalékos támogatást kaphatnak, az edzők speciális képzésére 25, általános kurzusra pedig 60 igényelhető. A versenyeztetéshez mindössze tíz százalék önerőt kell biztosítani a források meglétében. A sportszakemberek fizetése fedezhető az összegből, ugyanakkor sem amatőr, sem hivatásos státuszú játékos fizetésére nem költhető a támogatás.
Fordítható továbbá – többek között – tárgyi eszközfejlesztésre, utánpótlás-nevelésre. A klubok felszerelésre, illetve infrastrukturális beruházásokra is igényelhetnek forrást, így a sportliget fejlesztésére, új pályák építésére, vagy biztonságtechnikai újításokra.
A kérelmek beadói háromfordulós, szigorú ellenőrzésen kell, hogy megfeleljenek. Tervet kell készíteniük, melyet előzetesen jóvá kell hagynia a bíráknak, negyedéves előrehaladási jelentést kell beadni, az év (projekt) végén pedig tételes kontrollnak kell megfelelni.
Az előnyök Lukács Zsuzsanna szerint hosszú távon jelentkezhetnek, azonban mindenkit arra buzdít, adja be a kérelmet, keressen támogatókat, mert a szigorú elbírálási procedúra után csak profitálhat belőle az egyesület.
Az előadás után sportági konzultációra, gyakorlati feladatok megbeszélésére várták a megjelenteket: a labdarúgás vezetőit, edzőit Sajti Viktor, a Magyar Labdarúgó-szövetség Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatója várta, míg kézilabdában Juhász István, a Magyar Kézilabda Szövetség Szakmai Igazgatója volt a konzulens. Utóbbi nem csak a sportág, hanem a megye viszonyait is ismeri, hiszen Mezőkövesden éveken át dolgozott testnevelőként, edzőként országos bajnokokat nevelve – nem kisebb klasszisok kerültek ki a keze alól, mint például a magyar válogatott Zubai Szabolcs, a Szeged beállósa.
Soós P.
forrás: minap.hu