Felhívás közösségi alapítvány szervezésén gondolkodó csoportok részére
A Gyökerek és Szárnyak Alapítvány a közösségi alapítványok magyarországi népszerűsítésén dolgozik. KözösALAPON néven szakmai és pénzügyi támogató programot hozott létre ennek érdekében.
A közösségi alapítvány egy adott közösség tagjai által hosszú távú és folyamatos működésre létrehozott civil szervezet, amely elkötelezett az adott közösség fejlődésének átfogó támogatása mellett, ezért helyi forrásokat gyűjt, helyi ügyek támogatására. A közösségi alapítvány pontosabb meghatározása a Tájoló a magyar közösségi alapítványokhoz című dokumentumban található.
Jelen felhívás célja, hogy segítséget nyújtson azon csoportoknak, akik közösségi alapítvány létrehozását tervezik saját városukban/kerületükben és szívesen fogadnak ehhez szakmai támogatást.
Pályázatunkon 4 alkalmas online képzés-sorozaton való részvétel nyerhető el, valamint ehhez kapcsolódó egyedi szakmai konzultációk, amelyek hozzásegítik a csoportot, hogy felkészülten kezdjenek a közösségi alapítványuk szervezésébe.
A Gyökerek és Szárnyak Alapítvány a képzések után szakmai és pénzügyi támogatást nyújt az induló közösségi alapítványok számára.
Kérdésekkel bátran keressetek minket a gysza@gy-sz.hu címen!
Jelen dokumentum célja, hogy segítséget nyújtson azon személyeknek, akik részt vesznek a Gyökerek és Szárnyak Alapítvány képzésein, és közösen gondolkodnak városuk, kerületük közösségi alapítványának létrehozásán.
1. Segítjük a jelentkezést szakirodalommal, személyes vagy online konzultációval, valamint kapcsolattartással. Bővebb információk itt találhatóak: www.gy-sz.hu/kozosalapon vagy keress minket a gysza@gy-sz.hu emailcímen.
2. Hogyan kell beküldeni? A jelentkezési lapot kitöltve és aláírva majd beszkennelve 2022. 10. 31-ig lehet benyújtani elektronikus úton, elküldve a gysza@gy-sz.hu emailcímre.
3. Milyen szempontok alapján és hogyan értékeljük a jelentkezéseket?
a) Megfelelő földrajzi területről érkezett-e (50e fő feletti lakosságszámmal rendelkező magyarországi nagyváros, kivéve Budapest II., III., IX. kerülete, Eger, Nagykanizsa, Nyíregyháza, Pécs).
b) A csoport elkötelezett és rátermett-e a szervező munkára? Látszik-e a szervező erő, a gyakorlatiasság is?
c) Közösségi alapítványokkal kapcsolatos gondolatok, észrevételek, kérdések tartalma.
Az értékelés egy körből áll: a jelentkezések elolvasása után, ha szükséges az egyes csoportokat közvetlenül keressük kérdéseinkkel a jelzett kapcsolattartón keresztül, ezért is fontos ennek a személynek a megadása, illetve a valós elérhetősége. Az értékelést a KözösALAPON program munkatársai végzik. Az eredményekről, írásban értesítjük a pályázókat 2022 november 7-ig.
A Pályázat elfogadása után közös munka kezdődik. A Gyökerek és Szárnyak Alapítvány KözösALAPON programján keresztül segítséget ad a helyi szervezőcsoportnak alaposan és körültekintően felkészülni a helyi munkára. 2022 november és 2023 február között:
Munkaindító online szakmai eseményt szervezünk;
Három online szakmai konzultációt szervezünk alapítvány alapítás, kuratóriumalkotás, helyi adománygyűjtés és helyi fejlesztés támogatásosztáson keresztül témákban;
Igény esetén további szaktanácsadást tartunk az egyes csoportoknak;
Élményalapú bepillantást biztosítunk a közösségi alapítványok világába;
Egyedi szakmai kísérőt biztosítunk a helyi szervezőcsoportok 2023-as év munkatervének elkészítéséhez.
Elkötelezettek vagyunk a közösségi alapítványok alakulásának és működésének hosszú távú támogatásában. Így az elkészült és alapítványunk részére beküldött munkaterveket értékeljük, és azt követően további támogatási ajánlatot teszünk a csapatoknak. Az ajánlat várhatóan az alábbi területeket érinti: egyedi workshopokon való részvétel, csoportos konzultációk, külföldi tanulmányút, rendezvényeken való részvétel lehetősége, szervezőmunkára fordítható anyagi támogatás, illetve további pénzügyi támogatás a helyi adománygyűjtés és támogatásosztás ösztönzésére, stb.
A Gyökerek és Szárnyak Alapítvány munkáját külföldi alapítványok, valamint hazai magánszemélyek és vállalatok támogatják, az alapítvány további programjairól és tevékenységéről honlapunkon olvashatsz. Fontosnak tartjuk, hogy ismerjétek értékeinket, mert ezek egyfajta iránytűt jelentenek nekünk, amikor tervezünk, amikor elakadunk, vagy amikor értékelünk. Ezeket az alábbiakban tudjuk legrövidebben összefoglalni:
Hiszünk benne, hogy álmaink és céljaink csak a közjóért és a társadalmi haladásért való cselekvéssel érhetőek el, ez az apátia és lemondás ellentéte. A cselekvés olyan társadalom megalkotását célozza, amelyben mindenki biztonságban, értékesnek és tiszteltnek érzi magát.
A részvétel a döntésekben nagyobb hozzájárulás a közjóhoz, mintsem hogy a dolgok "csak elintéződjenek", számunkra ez munkánk végzése közbeni kapcsolatépítést is jelent és felelősségvállalást a döntéseinkért.
Szolidaritás tőlünk különböző emberekkel, különösen azokkal, akik sérülékenyek és marginalizáltak, tisztelni és ünnepelni a sokszínűséget és a befogadást/elfogadást erőforrásnak látni; hisszük, hogy a különböző hátterű és érdekű emberek közötti kapcsolatok erősítése érték, amely egy jobb társadalmat hoz létre és előreviszi a közjót.
Lokalitás, az emberek cselekedeteinek helye és helyszíne; ez mindenekelőtt az a hely, ahol az emberek élnek, a helyi közösség, amely egyben fizikai tér és a kapcsolatok és interakciók tere is. A helyi erőforrások és energiák jól támogathatják a közjót szolgáló cselekedeteket.
Hosszú távú munka és elköteleződés, amely azt tükrözi, hogy céljainkat csak hosszantartó erőfeszítésekkel érhetjük el, célunk, hogy bizalmat gerjesszünk, amely intézményeket (szervezeteket, és viselkedési szokásokat, normákat és mintákat) szül; stratégikusnak és reflektívnek kell lennünk, hogy ne tévesszük szem elől céljainkat.
Hisszük, hogy abban a társadalomban, ahol ezek az értékek érvényesülnek, jobb esélyei vannak egy közösségi alapítványnak. Viszont az is igaz, hogy ahol egy közösségi alapítvány elkezd működni, ott ezek az értékek megjelennek, felerősödnek. Támogatásunk egy kölcsönös tanuláson alapul. Ezért együttműködésünkben autonóm, önálló szereplőként tekintünk a partnereinkre, ami azt jelenti, hogy szakmai és pénzügyi támogatásunkkal az alapítványok által látott és vállalt lehetőségeket és utakat kívánunk támogatni. Alapelvünk, hogy a közösségi alapítványt magatoknak építitek, ezért annak olyannak kell lennie, ami helyben hiteles, amiben szívesen dolgoztok, és ami alkalmas arra, hogy hosszú távon szolgálja a helyi ügyek támogatását. Szabadságot adunk, amivel felelősség jár. A velünk való együttműködést időről időre megújíthatjuk, amely visszajelzéseken alapul és párbeszédben kerül kialakításra.
Eredményes munkát kívánunk nektek! Kérjük, hogy kérdéseitekkel kéréseitekkel forduljatok hozzánk bizalommal, dolgozzunk közösALAPON! Közösségi alapítványok országszerte
https://gy-sz.hu/