Iparági non-profit szereplők bevonásával, ágazati típus problémákra alkalmazható modell megoldások létrehozása
DIMOP Plusz- 1.2.2-24

1. A TÁMOGATÁSI KÉRELEM BENYÚJTÁSÁNAK FELTÉTELEI
1.1. Ki nyújthat be támogatási kérelmet?
A Felhívásra támogatási kérelmet nyújthat be Magyarország területén székhellyel, illetve az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarország területén fiókteleppel rendelkező
- egyesület,
- szövetség,
- alapítvány (kivéve: közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány), valamint
- non-profit gazdasági társaság.
Gazdálkodási formakód szerint:
- nonprofit korlátolt felelősségű társaság (GFO kód: 572)
- egyéb, jogi személyiségű nonprofit szervezet (GFO kód: 599)
- nonprofit részvénytársaság (GFO kód: 573)
- egyéb egyesület (GFO kód: 529)
- egyéb szövetség (GFO kód: 517)
- közalapítvány (GFO kód: 561)
- közalapítvány önálló intézménye (GFO kód: 562)
- egyéb alapítvány önálló intézménye (GFO kód: 563)
- egyéb
alapítvány (GFO kód: 569)
A támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában is van lehetőség.
Konzorcium esetén a tagoknak a konzorcium létrehozására irányuló konzorciumi megállapodást kell kötniük. A konzorciumi megállapodással a tagok arra vállalnak kötelezettséget, hogy a projektet annak támogatása esetén a projektdokumentációban meghatározott módon közösen megvalósítják. A konzorciumot a Támogató irányában a konzorciumi megállapodásban konzorciumvezetőnek kijelölt tag képviseli. A konzorcium tagja csak olyan szervezet lehet, amely a Felhívásban meghatározott követelményeknek megfelel és támogatásban részesülhet.
A támogatást igénylő, ill. a konzorciumi tagok alkalmasságára vonatkozó további minimum feltételek:
- Előírt országos lefedettség biztosítása a felhívás 6.2.4 pontja szerint. Ennek alátámasztására alkalmas székhely, telephely(ek), tervezett szolgáltatási helyszínek, tag- vagy partnerszervezet által nyújtott szolgáltatási helyszín és az erre vonatkozó megállapodás vagy szándéknyilatkozat, valamint meglévő digitális felületek.
- Az adott ágazati szakterületen és a meghatározott technológiai részterületeken országos szinten jelentős és nemzetközi szinten elismert szakmai kompetenciával, erőforrásokkal és tapasztalattal rendelkezik. Ennek alátámasztására alkalmas a szervezet tevékenységének, tagságának vagy partneri hálózatának, releváns nemzetközi projektjei, tagsága vagy együttműködései, megvalósított projektek, szolgáltatások, publikációk bemutatása.
- Rendelkezik a projekt tevékenységek, ideértve rendezvények, műhelymunkák és személyes mentorálás fenntartható lebonyolítására alkalmas korszerű infrastruktúrával. Ennek alátámasztására alkalmas a helyszín megnevezése, fotódokumentációja és a használati jog igazolása.
- Rendelkezik intézményesített, ágazati piaci szereplőkkel megvalósított együttműködéssel, ideértve tagság, együttműködési megállapodások, ügyfélkör bemutatását.
A fenti alkalmassági feltételek teljesítése konzorciumi szinten értelmezendő, a konzorciumi tagoknak együttesen szükséges teljesítenie azokat.
A következő iparági területek digitalizációja támogatható:
- Építőipar és az épített környezet menedzsmentje,
- Általános turisztikai terület, így a szálláshely szolgáltatás és vendéglátás, beleértve az öko-, egészség- és sport- (stb.) turizmust, valamint a turisztikai célt közvetlenül támogató, eseti, egyedi, de akár ismétlődő programokhoz kapcsolódó, eseményekhez köthető programok, így például, de nem kizárólag, öko- és kulturális, művészeti stb. attrakciók témacsoportját.
- Szolgáltatások, ideértve az információ és kommunikáció területét (nem képezhetik az ezen iparági területen benyújtott támogatási kérelem tárgyát a következő területek: építőipar és ingatlanügyletek, szálláshely-szolgáltatás-vendéglátás, közigazgatás, oktatás,
humánegészségügyi-szolgáltatás, pénzügyi tevékenység)
Egy támogatást igénylő egy ágazati terület fejlesztésére nyújthat be támogatási kérelmet.
Az A) területen legfeljebb egy darab, a B) területen legfeljebb nyolc darab, a C) területen legfeljebb négy darab nyertes támogatási kérelem kerül kiválasztásra.
1.2. Ki nem nyújthat be támogatási kérelmet?
Az ”ÁÚF 21-27” „Kizáró okok listája” c. részben felsoroltak.
Az ”ÁÚF 21-27” „Kizáró okok listája” c. részben felsoroltakon túl nem nyújtható támogatás azon támogatást igénylő részére:
- amely támogatást igénylő nem tartozik bele az 1.1. pontban meghatározott, lehetséges kedvezményezetti körbe;
- amely támogatást igénylő olyan projektet kíván megvalósítani, amelynek tartalma a Felhívásban megfogalmazott célokkal nincs összhangban;
- amellyel szemben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által indított végrehajtási eljárás van folyamatban, illetve amely jogerős bírósági végzéssel elrendelt kényszertörlési, felszámolási, csőd-, végelszámolási vagy egyéb - a jogutód nélküli megszüntetésére irányuló, jogszabályban meghatározott - eljárás alatt áll a támogatási kérelem benyújtásának időpontjában;
- akinek támogatása az európai uniós jog megsértését eredményezné;
- akinek, vagy amelynek a támogatási kérelem benyújtását megelőző jóváhagyott (közgyűlés, taggyűlés, illetve a tulajdonosok által jóváhagyott) legutolsó lezárt, teljes üzleti év éves beszámolója alapján a saját tőkéje a törzstőke (alaptőke) jogszabályban előírt legkisebb mértéke alá csökkent;
- amely támogatást igénylőnek a támogatási kérelem benyújtását megelőző 5 évben támogatói elállást eredményező szabálytalansága volt (döntés jogerőre emelkedés dátuma alapján);
- azon támogatást igénylők (beleértve a konzorciumi tagot is), amelyek székhelyének, vagy telephelyének, illetőleg fióktelepének címe között átfedés van;
1.3. Mikor lehet benyújtani a támogatási kérelmet?
A támogatási kérelmet 2025. 02. 14. 09 óra 00 perctől 2025. 03. 21. 23 óra 59 percig nyújthatja be az elektronikus kitöltő program segítségével.
1.4. Hogyan lehet benyújtani a támogatási kérelmet?
Ha Ön Magyarországon bejegyzett cég, gazdasági társaság vagy olyan szervezet nevében nyújt be támogatási kérelmet, amely iratkezelő rendszere nem csatlakozott AVDH-DHSZ-hez (vagy nincs iratkezelő rendszere), akkor az alábbiak szerint járjon el.
1. Nyújtsa be kérelmét az online kitöltő programban. Ehhez először jelentkezzen be a
palyazat.gov.hu oldalon a Pályázati e-ügyintézés (EPTK) felületre az „Egységes beléptető felület” gomb használatával.
2. A kérelem kitöltését és lezárását követően a program előállít egy nyilatkozatot, ezzel tudja
majd hitelesíteni a kérelemben megadott adatokat. A hitelesítés két formában történhet:
a) a nyilatkozatot minősített tanúsítványon alapuló, legalább fokozott biztonságú elektronikus aláírással kell ellátnia, vagy
b) a nyilatkozatot az ePapír szolgáltatás használatával kell hitelesíteni. Az ePapír szolgáltatás ingyenesen elérhető, azonban használatához elektronikus azonosításra (pl. Ügyfélkapu+ regisztráció, vagy DÁP azonosító) van szükség. Az ePapír szolgáltatás az alábbi linken érhető el: https://epapir.gov.hu/ Kérjük,hogy feltétlenül tanulmányozza át a hitelesítés menetéről szóló útmutatónkat (Útmutató a támogatást igénylőknek az ePapír szolgáltatás és az AVDH-DHSZ igénybevételéhez a támogatási kérelem benyújtása során”) a https://www.palyazat.gov.hu/programok/szechenyi-terv-plusz#kapcsolodo-dokumentumok oldalon!
3. Az elektronikus aláírás, vagy az ePapír szolgáltatás igénybevétele után:
a) Csatolja a véglegesített kérelemhez a minősített elektronikus aláírással ellátott, vagy ePapír szolgáltatás használatával hitelesített nyilatkozatot.
b) A kitöltő program utasításainak megfelelően nyújtsa be a kérelmét.
Az ePapír szolgáltatás igénybevételével kapcsolatos tájékoztató (Útmutató a támogatást igénylőknek az ePapír szolgáltatás és az AVDH-DHSZ igénybevételéhez a támogatási kérelem benyújtása során) a https://www.palyazat.gov.hu honlap Programok/Széchenyi Terv Plusz aloldalán a Kapcsolódó dokumentumok között elérhető. Kérjük, hogy a támogatási kérelem benyújtása előtt alaposan tanulmányozza át!
2. A PROJEKTTEL KAPCSOLATOS ELVÁRÁSOK
2.1. Milyen tevékenységek támogathatóak?
A "tevékenység" az az önállóan értelmezhető tervezési egység, amely magába foglalja a projekt megvalósítása során felmerülő mindazon feladatot/feladatokat, amely(ek) a projekt egy-egy céljának vagy részcéljának eléréséhez szükséges(ek).
A projekt megvalósítását a Felhívásban rögzített célhoz kötöttség jellemzi:
- A projektcél elérése célok és részcélok együttes teljesítésével valósul meg.
- A célok elérése történhet egy, vagy több tevékenység végrehajtásával.
- A részcélok elérése történhet egy, vagy több feladat végrehajtásával.
- Egy tevékenység/feladat kapcsolódhat több cél vagy részcél megvalósításához.
2.1.1. Önállóan támogatható tevékenységek
A Felhívás keretében önállóan támogatható tevékenységek nem kerülnek nevesítésre.
2.1.2. Önállóan nem támogatható tevékenységek:
A felhívás keretében az alábbi tevékenységek önállóan nem támogathatóak:
2.1.2.1. Kötelezően megvalósítandó, önállóan nem támogatható tevé­kenységek:
1. Előkészítés - A projekt előkészítésével kapcsolatos tevékenység
- Megvalósíthatósági Tanulmány (Továbbiakban: MT) elkészítése
A Felhívásban előírtaknak és a Felhívás mellékletét képező sablonnak megfelelő MT és mellékleteinek elkészítése.
- A projekthez kapcsolódó előzetes igény- és szükségletfelmérés, egyéb háttértanulmányok elkészítése
- Projekt Alapító Dokumentum (PAD) elkészítése: Projekt Alapító Dokumentum elkészítése, összhangban az MT-vel.
- Támogatási Útmutató elkészítése a továbbadott támogatásokhoz kapcsolódóan
- A projekt indulásához nélkülözhetetlen szakmai partnerek kiválasztása, a leendő együttműködés részleteinek kidolgozása és az együttműködési megállapodások megkötése.
- A projekt stratégiai, műszaki és szakmai megtervezése
- Egyéb, a projekt előkészítéshez kapcsolódó feladatok
2. Felmérések, tanulmányok, hatásvizsgálat - A projekt tevékenységeit megalapozó
felmérések, elemzések
Megalapozó célcsoport- és piacfelmérés, szolgáltatás-tervezés, nemzetközi jó gyakorlatok és szakirodalmi publikációk elemzése, partnerekkel történő egyeztetések és műhelymunkák megvalósítása. Az elemzések biztosítják, hogy a projekt tevékenységei és a szolgáltatások tervezése evidenciákon alapuljanak mind a célcsoport szükségletei, mind az alkalmazandó eszközök és módszertanok megfelelősége szempontjából. A projekt keretében beazonosításra kerülnek a projekt szempontjából releváns, elsősorban nemzetközi, ill. részben hazai jógyakorlatok, amelyek részben vagy teljes egészében alkalmazhatóak a megvalósítás során.
3. Módszertani megalapozás - A projekt keretében nyújtott szolgáltatásokat támogató
informatikai megoldások informatikai előkészítési, üzleti elemzői, tervezési feladatai, követelményspecifikáció, rendszertervek előállítása
Ide tartozhat többek között a projekt szolgáltatásainak biztosítását és igénybevételét támogató rendszerek, a KKV-k részére nyújtott iparág-specifikus megoldások, demonstrációs és tesztelési célú rendszerek és környezet kialakításának előkészítése, tervezése. Az előkészítési, tervezési és fejlesztési feladatok agilis, iteratív keretrendszerben is megvalósíthatók.
4. Kompetencia fejlesztés - A kompetenciaközpont szolgáltatási körének, folyamatainak
kialakítása
A szolgáltatások tartalmának („service blueprint”), szolgáltatási folyamatainak kialakítása, kiszervezendő szolgáltatások műszaki leírásának elkészítése (specifikáció), belső kompetenciafejlesztés, ideértve mind a szolgáltatás menedzsmentjében, mind a szolgáltatás­nyújtásban résztvevő szakmai munkatársak kompetenciáinak fejlesztését, szolgáltatási folyamatok kialakítását és leírását, szolgáltatási katalógus, követelményrendszer, sztenderdek, protokollok kialakítását, valamint erre irányuló részvételi tervezési módszerek alkalmazását.
5. Szakértői szolgáltatás - Az ágazati szereplőKKV-k részére szóló szolgáltatások
rendelkezésre állásának biztosítása, a szolgáltatások menedzsmentje és minőségbiztosítása
A szolgáltatások menedzsmentje és minőségbiztosítása, ideértve a közbeszerzés vagy un. open house rendszerben megvalósuló szolgáltatásokat egyaránt.
A szolgáltatások menedzsmentje körébe tartozik a szolgáltatások marketingje és a célcsoport elérését szolgáló tevékenységek irányítása, a szolgáltatások iránti igények kezelése, ideértve az informatikai célrendszerek kezelését, a szolgáltatási igények teljesítését szolgáló külső és belső erőforrás rendelkezésre állásának, minősítésének, a szolgáltatási folyamat dokumentálásának, minőségének biztosítása, a teljesítések nyomonkövetése, eltérések, hibák, panaszok kezelése, a szolgáltatások teljesítményének mérése és értékelése, elégedettségmérés készítése, folyamatos fejlesztési tevékenység megvalósítása.
6. Célcsoport számára továbbadott támogatás biztosítása - A végső kedvezményezett
KKV-k részére szakértői szolgáltatások nyújtása
Ideértve a projekt- és problémaorientált szakmai segítségnyújtást, adott technológia bevezetéséhez nyújtott támogatást, átfogó szervezeti digitális érettségi felmérés és terv elkészítését, technológia és tudástranszfert, a piaci szereplők mentorálását, szakmai-
technológiai coaching-ot, ideértve mind az egyéni, mind a csoportos alkalmakat.
7. Informatikai fejlesztés - A projekt keretében nyújtott szolgáltatásokat támogató
informatikai megoldások kialakítása
Ideértve a szakmai tartalmak megosztására, hálózatépítési, tudásmegosztási tevékenység támogatására, szolgáltatások igénylésére és hozzáférhetővé tételére alkalmas platform, portál, demonstrációs célú alkalmazás vagy indokolt esetben megosztott, platform szolgáltatások kialakítását.
8. Célcsoport számára biztosított szolgáltatás - Digitális infrastruktúra és egyéb IT
szolgáltatások nyújtása, ideértve tesztkörnyezet és szoftver elemek biztosítását
Ezen tevékenység keretében biztosítja a projekt a szükséges szoftver elemeket és egyéb IT megoldásokat a végső kedvezményezettek számára. A tesztkörnyezetek biztosításának célja, hogy a végső kedvezményezetteknek a támogatást igénylő vagy az általa biztosított szakértő segítségével beszerzést, éles üzembehelyezést megelőzően legyen lehetőségük digitális megoldások kipróbálására, tesztelésre, saját adataik felhasználásával történő szimuláció elvégzésére, előzetes konfiguráció, testreszabott megoldás kialakítására, tesztelésére. A tesztkörnyezet igénybevett szolgáltatás formájában is biztosítható.
9. Tananyagfejlesztés - Online és digitális szakmai tartalmak kialakítása és publikálása
A projekt céljaihoz illeszkedő, az ágazati KKV-k specifikus digitális ismereteinek, műveltségének, kultúrájának fejlesztését szolgáló online és digitális szakmai tartalmak kialakítása és bárki számára hozzáférhető, nyilvános publikálása, ideértve videó, képi, szöveges, animált tartalmakat.
10. Rendezvényszervezés - Online és helyszíni rendezvények megvalósítása az ágazati szereplők részére
Csoportos és szervezeti támogató érzékenyítés, tanulmányutak, ágazati KKV-k és ökoszisztéma szereplők közötti találkozók, tapasztalatcsere megvalósítása.
11. Nemzetközi együttműködés - Nemzetközi együttműködés megvalósítása
Ideértve nemzetközi partnerek bevonását a projekt tevékenységekbe, nemzetközi részvétellel megvalósuló eseményeket, tapasztalatcserét, közös, a projekt tevékenységei során felhasznált szakmai anyagok elkészítését, nemzetközi rendezvényen való részvételt, nemzetközi együttműködési projektek előkészítését és adott esetben az ezekben való részvétel támogatását.
12. Projektmenedzsment
- Projektmenedzsment feladatok ellátása a projekt előkészítési és megvalósítási szakaszában. Az elvárások részletesen a Felhívás 6.2.2 A projekt megvalósító szervezettel kapcsolatos elvárások című részében találhatóak.
- Projektmenedzsmenthez szükséges eszközök, anyagok biztosítása, iroda és eszközök bérlése
- Projektmenedzsmenthez kapcsolódó utazás, szállás és kiküldetés biztosítása
13. Százalékos átalányalapú finanszírozás költségei (Közvetett tevékenységek)
- Közbeszerzési/beszerzési eljárások lefolytatása
Közbeszerzési/beszerzési eljárások lebonyolításával kapcsolatos feladatok ellátása, ideértve a közbeszerzési eljárás lebonyolításával kapcsolatos szakértő igénybevételét (akár szolgáltatás, akár saját teljesítés keretében valósul meg a tevékenység ellátása), valamint e tevékenység alatt tervezendőek a hatósági díjak.
- Általános (rezsi) költségek biztosítása
A 2021-2027 programozási időszak Elszámolási Útmutató I. fejezetének 3.9.1. pontja szerinti költségek minősülnek általános (rezsi) költségeknek, melyek nem kapcsolhatók közvetlenül teljes mértékben egy adott folyamathoz, vagy tevékenységhez, azonban elengedhetetlenek a tevékenység végzéséhez általában.
- Kötelező tájékoztatás és nyilvánosság biztosítása
A „Kedvezményezettek tájékoztatási kötelezettségei Plusz” című dokumentumban kötelezően előírt tevékenységek értendők a tájékoztatás és nyilvánosság biztosítása alatt. Lsd. Felhívás 6.2.1 fejezet alatt.
- Horizontális követelmények teljesítése
A Felhívás keretében támogathatók mindazon tevékenységek, amelyek a 2.4 fejezetben előírt horizontális elvárások és követelmények teljesítéséhez szükségesek.
- Egyéb kommunikációs és disszeminációs tevékenységek
Minden olyan, nem a kötelező tájékoztatás és nyilvánosság biztosításával összefüggő egyéb kommunikációs tevékenység értendő alatta, amely a projekt szakmai eredményeit bemutató, népszerűsítő, kommunikációs, ill. disszeminációs tevékenység, rendezvény, vagy bármilyen marketing tevékenység. Többek között szakmai rendezvények, konferenciák, workshop-ok, szakmai célokat szolgáló kommunikációs és marketing, disszeminációhoz kapcsolódó honlap fejlesztés, kiadványok készítése és terjesztése.
Nem finanszírozott tevékenység
Tekintettel arra, hogy az az elvárás, hogy a projekt teljes költségét szerepeltesse a támogatást igénylő a projekt dokumentációjában - beleértve a projekt költségvetését is -, ezért a projekt dokumentációjában „Nem finanszírozott tevékenységként” szükséges szerepeltetni azon tevékenységeket, amelyek
- a projekt támogatott műszaki tartalmához/ támogatható tevékenységhez tartalmukban vagy
műszakilag elválaszthatatlanul kapcsolódnak,
- a műszaki tartalom/ támogatható tevékenység megvalósításához feltétlenül szükségesek,
- meglétük a műszaki tartalom/ támogatható tevékenység megvalósíthatóságának előfeltétele,
azonban erre nem kíván igényelni vagy a Felhívás alapján nem igényelhet támogatást, azaz projekten kívüli forrás felhasználásával szükséges a megvalósításuk.
https://www.palyazat.gov.hu/programok/szechenyi-terv-plusz/dimop-plusz/dimop_plusz-1.2.2-24/dokumentumok

forrás: pafi.hu