FELHÍVÁS ÉS ÚTMUTATÓ
a Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt., mint
a Nemzetgazdasági Minisztérium kezelő szerve és a
Kisfaludy2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. által közösen
meghirdetett
Vidéki kis- és közepes vendéglátóipari
vállalkozások versenyképességének növelése
III. ütem
ZENÉS-TÁNCOS SZÓRAKOZÓHELY,
ALKALMI VENDÉGLÁTÓHELY
TFF-4.1.1-C-2024
A. TÁMOGATÁS CÉLJA ÉS HÁTTERE
A.1. Alapvető cél
A Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt. és a Támogató közösen pályázatot hirdet a jelen pályázati kiírásban részletezett célok megvalósítása érdekében.
A támogatási konstrukció alapvető célja a hazai gazdaság támogatása, hogy elősegítse a még dinamikusabb nemzetgazdasági növekedést.
A vendéglátás a magyar nemzetgazdaság kiemelt ágazata, amely jelenleg is jelentős foglalkoztató. Indokolt a benne rejlő gazdasági, szolgáltatási és kultúraformálási potenciál további kiaknázása.
A vendéglátó üzletek szolgáltatási színvonalának növelése és működésük átláthatóságának biztosítása érdekében kiemelt fejlesztési célként azonosítható a szektorban működő KKV-k támogatása, fejlesztése, összhangban a Turizmus 2.0 ágazati stratégiában kidolgozott vendéglátás stratégia céljaival. A stratégia a vendéglátó üzletek versenyképességének növelését átfogó módon célozza, az értékesítést támogató fejlesztésektől kezdve a technológiákon és eszközökön át az energiahatékony és gazdaságos üzemelésig bezárólag. Hangsúlyt kap a minőségi kínálat kiemelése és a vállalkozások menedzsment képességeinek javítása is. A szolgáltatás minőségének egyik meghatározó és a fejlődést potenciálisan korlátozó eleme az elérhető technológia korszerűsége. A vendéglátó üzletek számára egységes fejlesztési program biztosítása szükséges, hogy a szisztematikus támogatás által a szükséges fejlesztések megvalósulhassanak.
A programban olyan beruházások és eszközbeszerzések valósíthatók meg, amelyek enyhítik a vendéglátó üzletek közüzemi terheit, egyúttal az üzletek gazdaságilag fenntartható és környezettudatos, valamint minőségorientált fejlesztését célozzák.
Részletes célok:
- vendéglátó üzletek szolgáltatási színvonalának emelése
- vendéglátó üzletek üzemeltetési hatékonyságának javítását szolgáló fejlesztések megvalósítása (energetikai beruházások/szolgáltatások megvalósítása)
- szolgáltatók folyamatos, éves működésének biztosítása
- a projektek megvalósításán keresztül munkahelyek teremtése és a meglévő munkaerő megtartása
A.2. Támogatás maximális mértéke, összege, jogcíme
A Vidéki kis- és közepes vendéglátóipari vállalkozások versenyképességének növelése c konstrukció teljes tervezett keretösszege 13 000 000 000 Ft, azaz tizenhárommilliárd forint.
A rendelkezésre álló keret összege az III. ütemben - Zenés-táncos szórakozóhely és Alkalmi vendéglátóhely - 300 000 000 Ft, azaz háromszázmillió forint, amelynek forrása a XXIII. Nemzetgazdasági Minisztérium fejezet, 10. cím, 7. alcím a „Turisztikai fejlesztési feladatok” (ÁHT360239) elnevezésű fejezeti kezelésű előirányzat. A felhívás fedezetét a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt. között megkötött kezelő szervi megállapodás alapján a Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt. és a Kisfaludy2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. között létrejött támogatási jogviszony biztosítja.
Amennyiben a rendelkezésre álló keretösszeg kimerül vagy annak kimerülése előre látható, a pályázatok benyújtására nyitva álló határidő lejárta előtt a felhívást módosíthatja, vagy a benyújtott pályázatok elbírálását a Támogató felfüggesztheti. Ezekben az esetekben a pályázókat közleményben tájékoztatjuk a kisfaludyprogram.hu oldalon keresztül.
Támogatás intenzitása
100%
Támogatási összeg vendéglátó üzletenként
1.000.000 Ft
A támogatás számításának alapja:
- az áfalevonási joggal rendelkező pályázók esetén a projekt áfa nélküli (nettó) költsége,
- az áfalevonási joggal nem rendelkező pályázók esetén pedig a projekt költségeinek áfával növelt (bruttó) összege.
Jelen kiírás keretében támogatható tevékenységek uniós versenyjogi szempontból csekély összegű támogatás (de minimis) jogcímen, a D.2. pontban foglaltak szerint valósíthatók meg. Csekély összegű támogatás (de minimis) esetében bármely három évben odaítélt csekély összegű támogatás bruttó támogatástartalma nem haladhatja meg a 300.000 eurónak megfelelőforintösszeget.
A.3. A konstrukció ütemezése
További ütemek havonta, üzlettípusonként lesznek elérhetőek a tervezett 13 milliárd Ft-os keretösszeg teljes kimerüléséig, vendéglátó üzlettípusonként az alábbiak szerint tervezetten:
Zenés-táncos szórakozóhely - 2024. augusztus 5.
Alkalmi vendéglátóhely - 2024. augusztus 5.
Kávézó, alkoholmentes italokra specializálódott vendéglátóhely - 2024. szeptember
Büfé - 2024. október
Italüzlet, bár - 2024. november
B. TÁMOGATÁST IGÉNYLŐK KÖRE
Magyarországon bejegyzett székhellyel és vidéki telephellyel rendelkező, a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény alapján mikro-, kis- és középvállalkozásnak (kkv-nak) minősülő vállalkozások; amelyek
- gazdasági társaságok;
- civil szervezetek;
- egyházi jogi személyek;
- egyéni cégek;
- egyéni vállalkozók;
- adószámos magánszemélyek.
Jelen felhívásra azon vendéglátó üzlet üzemeltető pályázhat, aki, vagy amely
- magyar pénzintézetnél vezetett pénzforgalmi számlával rendelkezik;
- a pályázat benyújtásakor már regisztrált a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központba (a továbbiakban: NTAK);
- NTAK adatszolgáltatási kötelezettség esetén a pályázat benyújtásának napját megelőző 20 napban napi zárást, és a nyitva tartott napokra forgalmi adatot küldött az NTAK-ba;
- jelen felhívás C fejezete alapján a 210/2009. (IX. 29.) Korm. rendeletben meghatározott vendéglátó üzlet kategóriába tartozik és az erről szóló nyilvántartásba vételi dokumentummal rendelkezik;
- minimum 1 lezárt üzleti évvel rendelkezik a 2023. évet illetően, és az NTAK-ban is rögzítésre került;
- az általa üzemeltetett vendéglátó üzlet egész évben nyitva tart (NTAK-regisztráció szerint).
További feltételek:
- A támogatás vendéglátó üzletenként igényelhető és nyújtható.
- Egy szolgáltató több vendéglátó üzletre is igényelhet támogatást.
- Egy vendéglátó üzlet egy támogatásra pályázhat.
- Adatszolgáltatási kötelezettség esetén a támogatói okirat hatályba lépésétől a fenntartás végéig napi zárást, és a nyitva tartott napokra forgalmi adatot küld az NTAK- ba.
Amennyiben a vendéglátó üzlet üzemeltetője nem a vendéglátó üzletnek helyet adó ingatlan tulajdonosa vagy annak, ingatlannyilvántartásba bejegyzett haszonélvezője, akkor a vendéglátó üzlet üzemeltetőjének a pályázat benyújtásakor tulajdonosi nyilatkozatot szükséges benyújtania arról, hogy a tulajdonos
- hozzájárul a pályázat benyújtásához;
- hozzájárul a pályázatban foglalt infrastrukturális fejlesztések megvalósításához és a pályázó általi aktiválásához;
- továbbá az ingatlan a kötelező fenntartási időszakban a pályázó rendelkezésre áll.
A kötelező fenntartási időre a fenntartási kötelezettség elsődlegesen a pályázót terheli. Amennyiben a pályázó a tulajdonos, a projekt fenntartását bérlőn, üzemeltetőn vagy vagyonkezelőn keresztül is biztosíthatja.
Támogató kiköti, hogy a fejlesztéssel érintett vendéglátó üzlet elidegenítése, illetve harmadik félnek üzemeltetésbe adása esetén az új tulajdonos, illetve üzemeltető - a kötelezettségek átvállalásának biztosítása érdekében - lépjen be a támogatási jogviszonyba a pályázó helyébe kedvezményezettként, a támogatási jogviszony fennállásának idejére.
A pályázat benyújtására konzorciumi formában nincs lehetőség.
C. TÁMOGATHATÓ VENDÉGLÁTÓ ÜZLET KATEGÓRIÁK
A támogatási konstrukció keretében „A kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX. 29.) Korm. rendelet” 4 sz. mellékletében (a továbbiakban: 210/2009 (IX.29.) Korm. rendelet) szereplő vendéglátóhely üzlettípusok közül a III. ütemben a ZENÉS­TÁNCOS SZÓRAKOZÓHELY és az ALKALMI VENDÉGLÁTÓHELY kategóriához kapcsolódóan nyújtható be pályázat és ítélhető meg támogatás.
A Támogató fenntartja magának a jogot, hogy a vendéglátó üzlet tényleges üzemelését, valamint az üzemelésnek az irányadó jogszabályoknak való megfelelését egyéb módon - mind a támogatói döntést megelőző, illetve az azt követő időszakra vonatkozóan is - ellenőrizze, és a támogathatósági feltételnek való megfelelést ezen ellenőrzés eredménye alapján határozza meg.
A támogatás igénylése vendéglátó üzletenként lehetséges.
D. A TÁMOGATÁSI IGÉNY TARTALMA
D.1. Támogatható tevékenységek köre
Pályázat csak az alábbiakban felsorolt vendéglátó üzlet fejlesztéshez kapcsolódó tevékenységekhez kapcsolódóan nyújtható be.
Önállóan támogatható tevékenységek:
1. Energiahatékonyság
- a gazdaságos üzemeltetést támogató eszközbeszerzés, led-es fényforrás, vízcsapokra perlátor
- nyílászárók hőszigetelő képességének javítása: tömítés csere, ablakfólia, egyéb korszerűsítési megoldások
2. Eszközbeszerzés
- hosszú távú költségcsökkentést és hatékony működést célzó beépített eszközök, berendezések (mint például konyhai eszközök és berendezések, legalább nettó 20 ezer Ft/db értékben, nagykonyhai bútor, sütő-főző berendezés, hűtőberendezés, fagyasztó, mosogató berendezés)
- egyéb, működést szolgáló beszerzések (mint például bárgép, kávégép, snack készülék, chafingek, tálaló és szervízkocsi, főzőlap, gázzsámoly, borhűtő, hűtővitrin, bemutatóvitrin, borcsapoló, sörtorony és sörcsapoló tartozékok, mérlegek, konyhai előkészítő gépek: dagasztó, daráló, szeletelők, csomagoló, botmixer, turmixgép, egyéb gépek, higiéniai berendezések, kamera)
- vendégélményt, komfortot fokozó eszközök vásárlása (mint például üzlettér bútorzat, világítás, árnyékolás, teraszfűtés - kültéri hősugárzó)
- munkavédelmi eszközök, védőfelszerelések (mint például kötény, kesztyű, hőszigetelt kesztyű, hajháló, sapka)
- munkaruha, egyenruha, védőruha (mint például szakács- és konyhai ruházat, felszolgáló munkaruha)
- a vendéglátó üzlet üzemszerű működését közvetlenül szolgáló fogyóeszköz (mint például konyhai eszközök, edények, cukrász eszközök, kések és vágóeszközök, adagolók, vágólapok, tepsik, tálcák, tányérok, evőeszközök, poharak, egyéb konyhai és éttermi eszközök)
Az elérhető támogatási összegnél magasabb összegű beruházás/beszerzés megvalósítása is megengedett. A maximálisan elszámolható támogatási összeg ebben az esetben is 1 millió forint. Saját forrásként (önerőként) más hitelkonstrukcióval történő párosítás megengedett, amennyiben az a Felhívásban megjelölt tevékenységekkel összhangban van.
A támogatási összegből egyéb pályázati forrás önereje nem finanszírozható.
G.2. A támogatási igények benyújtásának helye és határideje
A támogatási igény magyar nyelven, 2024.08.05. napjától 2024.09.05. napjáig nyújtható be az NTAK rendszeren keresztül.
A G.1 Csatolandó mellékletek listája fejezet szerinti mellékleteket kizárólag az NTAK felületére feltöltve lehet benyújtani, a pályázati adatlap benyújtásával egyidejűleg.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a támogatási igények személyes benyújtására nincs lehetőség.
Amennyiben a rendelkezésre álló keretösszeg kimerül vagy annak kimerülése előre látható, a pályázatok benyújtására nyitva álló határidő lejárta előtt a felhívást vagy a benyújtott pályázatok elbírálását a Támogató felfüggesztheti, módosíthatja. Ezekben az esetekben a pályázókat közleményben tájékoztatjuk a kisfaludyprogram.hu oldalon keresztül.
G.3. Kifogáskezelés
A támogatás igénylési eljárás során a pályázó kifogást nyújthat be, különösen ha
- a támogatás igénylési eljárásra,
- a támogatási döntés meghozatalára,
vonatkozó eljárás jogszabálysértő, a támogatás igénylési kiírásba vagy a támogatási szerződésbe ütközik.
Kifogás benyújtására a kifogásolt intézkedésről vagy mulasztásról való tudomásszerzésétől számított 30 napon belül, írásban van lehetőség.
A kifogást a Támogatónak kell címezni az alábbi levelezési címre:
Kisfaludy2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt.
1037 Budapest, Bokor utca 23-25.
Egy döntéssel, intézkedéssel összefüggésben kifogás egyazon pályázó részéről csak egy alkalommal nyújtható be.
Amennyiben a Támogató a kifogásban foglaltaknak nem ad helyt, illetve az érdemi vizsgálat nélkül elutasítás nem indokolt, a kifogást további intézkedés megtétele céljából, az abban foglaltakra vonatkozó álláspontjának kifejtése mellett, megküldi a Nemzetgazdasági Minisztérium illetékes szervezeti egysége részére. Az illetékes szervezeti egysége a kifogást annak kézhezvételétől számított 30 napon belül érdemben elbírálja.
https://info.kisfaludyprogram.hu/agazati-tamogatasi-program/videki-vendeglatohelyek-tamogatasa

A pályázatról további információt a pafi.hu oldalon talál