Kiváló, közös diplomával végződő nemzetközi mesterképzések támogatása, ösztöndíjak a világ minden tájáról érkező hallgatóknak.
1. A pályázattípus célja
Az Erasmus Mundus Közös Mesterképzések (Erasmus Mundus Joint Master Degrees) célja, hogy az európai felsőoktatási intézmények kimagasló színvonalú – közös, kettős vagy többes diplomához vezető – mesterképzéseket nyújtsanak a világ minden tájáról érkező hallgatók számára. Az Európai Bizottság a kiválasztott konzorciumok számára átalánytámogatást, a részt vevő hallgatóknak pedig ösztöndíjat, részvételidíj- és útiköltség-támogatást kínál.
További célok:
• A kiválóság, a minőségfejlesztés az innováció és a nemzetköziesítés támogatása.
• Az Európai Felsőoktatási Térség minőségének és vonzerejének növelése a világban.
• A mesterszakon végzett hallgatók kompetenciáinak és készségeinek javítása, különös tekintettel a munkaerőpiaci elhelyezkedés esélyeinek növelésére.
2. A pályázásra jogosultak köre
Jelen pályázatban felsőoktatási intézmények pályázhatnak. Sikeres pályázatuk esetén a kiválasztott Erasmus Mundus mesterképzésekre a világ minden tájáról jelentkezhetnek hallgatók.
A pályázatot benyújthatja egy programországban székhellyel rendelkező felsőoktatási intézmény, amely a konzorcium nevében pályázik. Partnerországok felsőoktatási intézményeinek kihelyezett karai, campusai nem pályázhatnak, csupán partnerként vehetnek részt a projektben.
A konzorcium összetétele, partnerek:
• Legalább három különböző programországbeli felsőoktatási intézmény kell, hogy részt vegyen teljes jogú partnerként. Ezeknek az intézményeknek képesnek kell lenniük arra, hogy a képzésben résztvevő hallgatókat fogadjanak, és számukra ECTS krediteket adjanak.
A résztvevő intézményekre vonatkozó további feltételek:
• Bármely program- vagy partnerországbeli állami vagy magán szervezet. Pl.: felsőoktatási intézmények; vállalkozások; helyi, regionális vagy országos közintézmények; civil szervezetek, egyesületek, kutatóintézetek.
• Programországbeli felsőoktatási intézményeknek rendelkezniük kell Erasmus Felsőoktatási Chartával (ECHE).
• A programországokban működő felsőoktatási intézményeknek már a pályázat benyújtásakor igazolniuk kell, hogy a közös mesterképzést alkotó valamennyi fokozatot adó mesterképzés nemzeti szinten akkreditált.
Résztvevők köre
Mesterszakos hallgatók, a résztvevő intézmények személyzete, meghívott oktatók program- és partnerországokból.
A hallgatók közvetlenül a képzést nyújtó konzorciumokhoz jelentkezhetnek – ezek aktuális listáját az Európai Bizottság a Végrehajtó Ügynökség honlapján teszi közzé.
Az Európai Bizottság egy-egy Erasmus Mundus mesterképzés esetében évfolyamonként 13-20 hallgatói ösztöndíjat és 4 meghívott oktatót biztosít. Ezen túl lehetőség nyílik további 4 hallgatót fogadni a pályázat kiírója által kiemeltként kezelt országokból.
A hallgatók képzése a konzorcium legalább két programországbeli felsőoktatási intézményében zajlik. Ezen túl lehetőség van a program- vagy a partnerországok további intézményeiben tanulmányokat folytatni, kutatni, szakdolgozatot készíteni, szakmai gyakorlaton részt venni.
A pályázatok benyújtásának határideje: 2015. március 4. déli 12:00 óra.
Bővebb információ érhető el az Oktatási, Audiovizuális és Kulturális Végrehajtó Ügynökség honlapján: intézményeknek, hallgatóknak.
forrás: tka.hu