Az ERSTE Alapítvány idén negyedik alkalommal hirdeti meg a Társadalmi Integrációs Díjat, melyre Közép-, és Dél- Kelet Európa 13 országból pályázhatnak civil szervezetek: Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Csehország, Magyarország, Koszovó, Macedónia, Montenegró, Moldávia, Románia, Szerbia, Szlovákia és Szlovénia. A díjra olyan non-profit szervezetek jelentkezhetnek, akik hatékony, innovatív és fenntartható projekttel sikeresen küzdenek valamely hátrányos csoport társadalmi integrációjáért (pl.: etnikai kisebbségek, mozgáskorlátozottak, homoszexuálisak, függőségben szenvedők, gyermekek, idősek, nők, hajléktalanok, romák, bevándorlók, szegények, elítéltek, menekültek stb.).
A pályázatokat szeptember 3. és november 11. között lehet beküldeni, a jelentkezési lap az alábbi linken érhető el: www.socialintegration.org/register
A 610 000 EUR összértékű pénzjutalmon felül a 33 győztes szervezet
(30 győztes projekt, a zsűri 2 különdíja, az ERSTE csoport munkatársainak különdíja) 2 évre szóló médiatámogatást kap a helyi PR ügynökségektől. Emellett, minden döntős szervezet (kb. 130 szervezet az összes résztvevő országból) felvételt nyer az ERSTE Alapítvány NGO Akadémiájára is. Az oktatási platform célja a szervezeteken belüli, különböző területeket érintő kapacitásfejlesztés: PR és média kapcsolatok, fundraising, társadalmi vállalkozás, szervezetfejlesztés.
“Idén negyedik alkalommal írjuk ki a Társadalmi Integrációs Díjat és hatalmas örömmel tölt el minket, hogy a projekt ennyit fejlődött az elmúlt 5 évben. Egy egyszerű díj, mely 2007-ben még csak négy ország civil szervezeteit célozta meg, mára egy komplex társadalmi integrációs programmá fejlődött, mely 13 országban jön létre a 2012 és 2013 között. Hiszünk abban, hogy a civil szektor számára kiemelten fontos, hogy tevékenységük láthatóbbá váljon, így juthatnak forráshoz, és így motiválhatják a többi embert is arra, hogy ők maguk is a társadalmi jóért küzdjenek. Éppen ezért a támogatás nem ér véget a díjátadó ünnepséggel, hanem az azt követő időszakban is együtt dolgozunk a döntőbe jutott civil szervezetekkel” – hangsúlyozta Dejan Petrovic, az ERSTE Alapítvány Társadalmi Integrációs Díjának projektmenedzsere.
A döntős projekteket egy nemzetközi zsűri választja ki, a zsűri magyar tagja Herczog Mária szociológus.
„A civil szektor Magyarországon nagyon nehéz helyzetben van, mert a megítélése, elfogadottsága és támogatása korlátozott, gyakran változik a jogi, pénzügyi feltételrendszer, többnyire rövid távú projektek, bizonytalan támogatási rendszer nehezíti a működést, miközben sok olyan feladatot láthatnának el, amelyek hatékonyabban és eredményesebben szolgálhatnák a kitűzött célokat, mint az állami, önkormányzati, vagy profitérdekelt szolgáltatók. Kevés lobbierővel és sokszor gyenge érdekérvényesítéssel rendelkeznek, nem elég ismertek, nehezen érik el a célcsoportokat. Az ERSTE Alapítvány Társadalmi Integrációs Díja lehetőséget ad arra, hogy láthatóvá tegye ezeket a szervezeteket, gyakorlatokat, és a tartós médiamegjelenés, támogatás segítségével megismertesse a programokat, más megközelítési lehetőséget adva ezzel speciális élethelyzeteknek, különösen kiszolgáltatott csoportoknak, akik megítélése többnyire előítéleteken, sztereotípiákon alapul, nem tényeken." – mondta el Herczog Mária.
Magyarországon idén második alkalommal hirdetik meg az ERSTE Alapítvány Társadalmi Integrációs Díját. A tavalyi évben 20 magyarországi szervezet került a döntőbe, melyből 5 magyar projektet díjazott a zsűri.
A 2011-ben díjazott projektek voltak: Bódvalenke Freskófalu - Magyar Református Szeretetszolgálat Alapítvány; Integráció korlátok nélkül: Baráthegyi Majorság - Szimbiózis a Harmonikus Együtt-létért Alapítvány, Retextil, ökológiai és humán recycling program - Retextil Alapítvány;
Romaprogram nem csak romáknak - Társaság a Szabadságjogokért (TASZ); Eltitkolt évek - Civil Művek Közművelődési Egyesület.
“A 16000 euró, amit megnyertünk, lehetővé tette, hogy tavaly megrendezzük a Sárkányünnepet, és fizessük a szociális munkásunk bérét fél éven át. De ennél sokkal többet kaptunk: részt vehettünk egy nagyon hasznos kommunikációs tréningen, egy még fontosabb és hasznosabb találkozón más roma projektek vezetőivel, és szeptemberben azt is megtanulhatjuk, hogy miként lehet pénzt szerezni a projekt továbbviteléhez. Az ERSTE Alapítvány nélkül biztosan nem jutottunk volna el idáig.”- mondta Pásztor Eszter, a Bódvalenke Freskófalu projekt vezetője.
Az ERSTE Alapítvány 2013-as Társadalmi Integrációs Díjának nyerteseit 2013 júniusában, Bécsben, a díjátadó ünnepségen hirdetik ki.
További információért látogasson el a honlapra: www.socialintegration.org