A NIOK új podcast sorozatot indított decemberben a Gyökerek és Szárnyak Alapítvánnyal és a Civil Rádióval együttműködésben. A négyrészes beszélgetéssorozat, a ‘Visszapillantó’ 2. része érkezett most meg, melyben a jogi-szabályozási környezet változásairól beszélgettünk Kövér-Van Til Ágnessel, az ELTE docensével és Csapó Beatrix-szel, a Diverzitás Alapítvány vezetőjével.
Ezúttal arra kerestük a választ, hogy az elmúlt években milyen változások történtek a civil szektorban, elsősorban jogi és szabályozási tekintetben.
Milyen valós és milyen kommunikációs, politikai célokat látunk a civileket érintő törvények mögött? Hogyan éli meg egy civil szervezet a fel-felbukkanó jogszabályi változásokat?
Mit jelent és miért is jó ma közhasznúnak lenni?
Hallgasd meg a beszélgetést ITT, vagy közvetlenül:
Beszélgetőpartnereink két perspektívát jelenítenek meg: Csapó Beatrix egy kisebb civil szervezet, a gödöllői Diverzitás Alapítvány vezetőjeként napi szinten tapasztalja a jogi környezet minőségét és hatását a működésükre, míg Kövér-Van Til Ágnesnek, az ELTE TÁTK habilitált egyetemi docensének általánosabb és átfogóbb rálátása van arra, hogy az elmúlt évek jogi-szabályozási változásai milyen hatással vannak a civil szektorra. Ezeket az eltérő, de egymást kiegészítő szempontokat a NIOK tapasztalataival egészítettük ki, így kapunk egy összefogó képet ebben a podcast részben az elmúlt évek jogi változásairól és azok hatásáról.
A beszélgetés vezetői Gerencsér Balázs (NIOK) és Bécser Vera (NIOK).
A beszélgetés résztvevőiről, említett programjairól itt tájékozódhatsz:
- https://diverzitasalapitvany.hu/
- https://tatk.elte.hu/munkatarsak/kover-van-til-agnes
- https://tatk.elte.hu/mesterszakok/civil
A civil jogi szabályozás témakörhöz kapcsolódóan ajánljuk még az alábbi forrásokat:
- az Állami Számvevőszék elnökének hozzászólása a 2021 évi 49. tv a közélet befolyásolására alkalmas tevékenységet végző civil szervezetek átláthatóságáról szóló törvény vitáján;
- az ÁSZ 2021 évi "Elemzés a Beszámolók Közzététele, Letétbehelyezése" című jelentése;
- 2021. évi XLIX. törvény a közélet befolyásolására alkalmas tevékenységet végző civil szervezetek átláthatóságáról;
- A tagállami kötelezettség megszegését megállapító ECLI:EU:C:2020:476 számú Európai Unió Bíróságának ítélete a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló 2017. évi LXXVI. törvény vonatkozásában: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/HTML/?uri=CELEX:62018CJ0078&rid=9
- Kövér Ágnes, Antal Attila és Deák Izabella : "Civil Society and COVID-19 in Hungary: The Complete Annexation of Civil Space" című tanulmány
A NIOK podcast-sorozatát a Gyökerek és Szárnyak Alapítvány támogatta. Az Alapítvány támogató szervezetként szakmai, emberi és anyagi segítséget nyújt közösségek létrehozásához és fejlesztéséhez. A közösségek állapotát, jóllétét a saját és a támogatók erőfeszítésein túl meghatározza a gazdasági, politikai környezet is. Az elmúlt 4 évben alapvető változások történtek és fontos tudnunk, hogyan alakult át, változott meg a civil szervezetek világa. Beszélnünk kell arról is, hogy mit és miként kell változtatnunk, hogy a jobb társadalomért dolgozók megfelelő elismerést és támogatást kapjanak munkájukhoz.
A beszélgetések együttműködő partnere a Civil Rádió.
A Visszapillantó következő részeiben szó lesz aktivizmusról, mozgalmakról, illetve arról, mit jelentett és most mit jelent civilnek lenni.
Iratkozzon fel hírlevelünkre és kövessen minket a Facebook-on, hogy időben értesüljön a következő epizódokról is!