A szétszabdalt Btk. nem folyamatként tekint az esetekre, külön-külön vizsgálja az erőszakos tetteket
5 perces interjú: Halász Pálma, az Élet-Érték Alapítvány elnöke
– Mit érez most, amikor úgy tűnik, elérték, amit szerettek volna?
– Mivel az előző napokban éles kanyarokat vett a kezdeményezésünk, én a mai határozat előtt még nem veszek semmit biztosra. Mindenesetre nagyon örülünk annak, hogy igazi alulról jövő kezdeményezésként az aláírásgyűjtés napirendi pont lehet az Országgyűlésben, még akkor is, ha a múlt héten erről folyó vita sem időpontjában, sem létszámában, sem stílusában nem volt méltó a kérdés súlyosságához. Számosan voltak, akik könnyekkel küszködve, sírva írták alá az íveket. Ez nem véletlen, azt mutatja, hogy a családon belüli erőszak egy nagyon komoly, kibeszéletlen, megoldatlan probléma Magyarországon.
– Nem érzi úgy, hogy bár a fideszes Varga István felszólalása botrányt okozott, mégis ez kellett ahhoz, hogy révbe érhessen az ügyük?
– Ez így van. Vannak helyzetek, amelyekre azt mondják, ez öngól. A képviselő kijelentése ilyen volt. Lehet, hogy nem így történnek a dolgok, ha szavai nem kapnak ilyen óriási visszhangot.
– Miért fontos, hogy önálló tényállás legyen a családon belüli erőszak? A Fidesz frakcióvezetője a hét elején még arra hivatkozott, hogy az új Btk.-ban csaknem harminc olyan tényállás található, amely ezeket a helyzeteket külön-külön is szigorúan bünteti.
– Azt kell megérteni, hogy olyan emberekről beszélünk, akik könnyű testi sértést, súlyos testi sértést, zaklatást, vagy mást együttesen szenvednek el. Ön szerint életszerű, hogy valaki 26-féle pert indítson? A szétszabdalt Btk. nem folyamatként tekint az esetekre, hanem külön-külön vizsgálja az egyes erőszakos cselekményeket. Köztörvényes bűnözőket nem hurcolnak meg annyira, mint amilyen hosszadalmas és megalázó procedúrán kell átesnie annak, aki ma ilyen sérelmek miatt a bírósághoz fordul. Sokan hivatkoztak arra korábban, hogy ha önálló tényállás lesz, azzal duplikálódás jön létre a törvénykönyvben. De ha megnézzük, most is számtalan kettősség van a Btk.-ban, elég csak a csalás és az adócsalás esetére gondolni.
– Milyen javaslatai vannak a felállítandó munkacsoport számára?
– Társadalmi kerekasztal-beszélgetésekre van szükség. Bírák, jogászok, pszichológusok, tanárok és minden érintett szakma képviselője mondja el a véleményét, hogy közösen lehessen olyan törvénykezést alkotni, amely használható a mai Magyarországon. A korábbi szabályozás alkalmatlan a családon belüli erőszak kezelésére. Fontosnak tartanám olyan nemzetközi konferenciák szervezését, amelyeken más országok működő gyakorlatát lehetne megismerni, hogy azokat felhasználva alakíthassuk ki a magyar gyakorlatot.
Pintér Balázs
forrás: magyarhirlap.hu