Feltöltve: 2008 február 03. 12:38
Bartal Anna Mária : Metszéspontok - Nonprofit tanulmányok 2004-2006
"Metszéspontok c. kötetben a 2004-2006 között írt, nonprofit szektorral kapcsolatos tanulmányaimat gyűjtöttem össze. A nonprofit modellekkel és trendekkel foglalkozó első, Milyen a magyar amőba? című írásban a magyar nonprofit szektorról született modellálási kísérleteket mutatom be és elemzem, két fő kérdés mentén."
Bartal Anna Mária
"Egyfelől, ezek a modellálások valóban a szektor aktuális helyzetéből felvethető kérdésekből indultak –e ki, vagy éppen fordítva, a nemzetközi kutatási trendek irányzatit próbálták meg adaptálni egy fejlődésben lévő szektor helyzetére? Másfelől pedig, hogy ezek a modellálási kísérletek mennyire hatották át és alakították a hazai nonprofit szektor helyzetét kijelölő szabályozásokat és szakpolitikákat?
A magyar nonprofit szektor – statisztikai adatok alapján kirajzolódó – fejlődése három viszonylag jól lehatárolható szakaszra osztható. A Németh Lászlótól idézett kérdést - „Mihez kezdjen a görög, kinek Delphoi nem válaszol?“- címül választva, a második tanulmányban a magyar nonprofit szektor első két trendjének, ma már világosan látható, főbb jellemzőit vizsgálom és elemzem. Noha a 2003-tól kezdődő időszaknak - az új, harmadik trendnek – még csak a körvonalai rajzolhatók meg a statisztikai adatok alapján, de kísérletet teszek arra, hogy az ezt befolyásoló tényezőket azonosítsam.
A kötet második része a nonpofit szervezeti vizsgálatokra mutat be, két különböző módszertan alapján példát. A cél- és érdekorientált szervezetek a magyar nonprofit szervezetek elitjében című elemzésben – a strukturális és funkcionális vizsgálatok előnyeinek ötvözésével – elsősorban azt kívánom bizonyítani, hogy a nonprofit szektor nem egy homogén struktúra. Ennek gyakorlati célja az, hogy változzon az a politikai döntéshozatalban és törvényhozási gyakorlatban gyakran tettenérhető nézet, amely adott esetben vagy csak közszolgáltatói, vagy csak civil, érdekérvényesítési szerepeit értékeli és veszi figyelembe a hazai nonprofit szektornak és szervezeteinek.
Az Ernyőszervezeti kapcsolathálózatok című tanulmányban a hálózatelemzés lehetőségeit és gyakorlati konzekvenciát mutatom be a nonprofit kutatásban, egy ernyőszervezet vizsgálata alapján. Az eredmények szerint, egyrészt úgy vélem, hogy a kapcsolathálózati elemzés módszertanilag kiegészítheti, visszaigazolhatja a szervezetstatisztikai vizsgálatok eredményeit, illetve mélyebb és sokrétűbb elemzés lehetőségeit kínálja fel a nonprofit kutatásban. Másrészt a kapcsolathálózati elemzés eredményei igen jól hasznosíthatók a nonprofit szervezetfejlesztésben, mivel számos rejtett dimenzióját is megmutatják a(z ernyő)szervezetek működésnek.
Végezetül a kötet harmadik részében az Ister-Granum Eurorégióban végzett kutatásaimat ismertetem. Folytatva a kapcsolathálózati elemzés lehetőségeinek a nonprofit kutatásban való kipróbálását, a Hálózatok az Ister-Granum Eurórégió civil szervezetei között című munkámban már kítágítottam az elemzési kört. A kutatás célja az volt, hogy az Eurorégió civil szervezeteinek vizsgálata alapján megfogalmazhatóvá váljanak egy eurorégiós civil stratégia főbb körvonalai és probléma-területei.
Az Eurorégió vizsgálatához közvetlenül, míg a nonprofit kutatásokhoz csak áttételesen kapcsolódik a „Szabadon jönni, munkát találni, jobban keresni, magyarok közt lenni…“ című elemzés, amely Dorog és Esztergom multinacionális vállalatainál dolgozó szlovákiai munkavállalók vizsgálatának eredményeit tartalmazza. A kutatás egyfelől a régiós szintű munkaerő-piaci folyamatok továbbgondolásához és tervezéséhez kívánt hátteret adni. Másfelől azokat, az általánosságok szintjén feltett kérdéseket akarta konkrétan megválaszolni, hogy: kik, miért, milyen iskolai végzettséggel, családi háttérel, milyen motivációk alapján vállalnak munkát az Eurorégió szlovákiai területéről? Mi jellemzi munkavállalásuk körülményeit és e téren milyen problémákat észlelnek?"
Bartal Anna Mária
forrás: www.civil.info.hu