- A tag részt vehet az egyesület tevékenységében és rendezvényein
- Választhat és választható az egyesület szerveibe
- Köteles eleget tenni az alapszabályban foglalt kötelességeinek
A tag tagsági jogait személyesen gyakorolhatja. A tag tagsági jogait akkor gyakorolhatja képviselőn keresztül, ha azt az alapszabály lehetővé teszi. A tagsági jogok forgalomképtelenek és nem örökölhetőek.
A tagot szavazásra nem lehet kötelezni, mert a szavazás, mint az egyesület életében való részvétel, a tag joga, és nem kötelessége. Az egyesületi tagok egyenlő szavazati joggal rendelkeznek. A szavazati jogot nem lehet életkor szerint korlátozni, tehát a 18 év alatti tagok is szavazhatnak. A szavazati jogot nem lehet a tagdíj mértékéhez kötni, ha a tagdíj mértéke különböző, akkor is csak azonos mértékű szavazati jogok lehetnek.
A tag az egyesület szervezeteibe választható. A vezető tisztségviselőket az egyesület tagjai közül kell választani, az alapszabály felhatalmazása alapján a vezető tisztségviselők legfeljebb egyharmada választható az egyesület tagjain kívüli személyekből. Vezető tisztségviselő az a nagykorú személy lehet, akinek cselekvőképességét a tevékenysége ellátásához szükséges körben nem korlátozták. Nem lehet vezető tisztségviselő az, akit bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen szabadságvesztés büntetésre ítéltek, amíg a büntetett előélethez fűződő hátrányos következmények alól nem mentesült. Nem lehet vezető tisztségviselő az, akit e foglalkozástól jogerősen eltiltottak. Akit valamely foglalkozástól jogerős bírói ítélettel eltiltottak, az eltiltás hatálya alatt az ítéletben megjelölt tevékenységet folytató jogi személy vezető tisztségviselője nem lehet. Az eltiltást kimondó határozatban megszabott időtartamig nem lehet vezető tisztségviselő az, akit eltiltottak a vezető tisztségviselői tevékenységtől.
A tag kötelessége a tagdíj fizetése, amely az egyesület sajátos bevételi forrása.
A tag további fontos joga, hogy a szervezet valamely szervének törvénysértő határozatát a tudomására jutástól számított 30 napon belül bíróság előtt megtámadhatja. A határidő számítása a tudomásszerzéstől kezdődik, és a 30 napos határidő elmulasztása jogvesztő. A bírósághoz már csak akkor fordulhat a tag, ha a szervezet alapszabály szerinti belső jogorvoslati lehetőségeit kimerítette.
A bíróság a társadalmi szervezet határozatát csak akkor semmisíti meg, ha a határozat törvénysértő, vagy a társadalmi szervezet belső szabályzataiba ütközik. A bíróság nem hoz új határozatot, fegyelmi büntetést nem enyhítheti, de szükség szerint új határozat hozatalát rendelheti el.