Az önkéntes tevékenységről szóló jogszabályt 2005-ben fogadta el a parlament, és 2005. október 1-vel lépett hatályba, s mára már a civil szervezetek körében széles körben ismert jogszabállyá vált.

A törvény szerint önkéntes tevékenység az ún. fogadó szervezeteknél, a törvény által meghatározott tevékenységi körben, ellenszolgáltatás nélkül végzett munka. A törvény meghatározza a fogadó szervezetek körét, hogy ki lehet önkéntes és az önkéntes szerződés keretében végezhető tevékenységet is.

Egyéb önkéntes tevékenység a törvény hatályán kívül is végezhető, szervezhető, ám a törvényben meghatározott juttatásokat a fogadó szervezet csak akkor nyújthatja járulékmentesen és az önkéntes számára pedig adómentes módon, ha bejelentkezik a közérdekű önkénteseket fogadó szervezetek nyilvántartásába.

Hogyan jön létre önkéntes jogviszony: 

Az önkéntesek fogadása a törvény által meghatározott és rögzített önkéntes jogviszony keretében történhet, amely az önkéntes szerződéssel jön létre. A szerződés megkötése ugyan történhet szóban is, de célszerű az esetleges ellenőrzések miatt azt írásban megkötni. Az írott formát viszont olyan sok egyéb esetben követeli meg a törvény, hogy lényegében nem érdemes a szóbeli szerződésre hivatkozni.

Az önkéntesek fogadásának feltétele:

A civil szervezet előzetesen, vagy szükséghelyzet esetén 15 napon belül be kell jelentkezzenek az önkéntes fogadó szervezetek nyilvántartásába. Ezen kívül nem kell minden önkéntest egyesével bejelenteni, elég csak azt a tevékenységi kört megjelölni a bejelentkezési eljárás során, amelyben a fogadó szervezet a jövőben önkénteseket kíván foglalkoztatni.

Juttatások:

Nem várható el, hogy az önkéntes a tevékenységével kapcsolatban felmerülő költségeket maga viselje. Ezért – bár az önkéntesség alapvetően ellenérték nélküli foglalkoztatás — nem minősül ellenszolgáltatásnak a fogadó szervezet által az önkéntesnek adott, a közérdekű önkéntes tevékenység ellátásához szükséges juttatás. A jutalom kivételével mindegyik juttatásnál feltétel, hogy csak akkor adható, ha az a közérdekű önkéntes tevékenység ellátásához szükséges, vagyis, hogy nélküle az önkéntes tevékenységet nem, vagy csak komoly nehézségek árán lehetne ellátni. A visszaélések elkerülése érdekében a törvény kimondja, hogy több fogadó szervezettel önkéntes jogviszonyban álló személy ugyanarra az időszakra csak egy fogadó szervezettől kaphat napidíjat, és erről köteles értesíteni a többi fogadó szervezetet.

Az önkéntesekről és a nekik adott juttatásokról nyilvántartást kell vezetni és minden, az önkéntes foglalkoztatással kapcsolatos iratot a jogviszony megszűnését követő 5 évig meg kell őrizni.

Nem minősül önkéntes tevékenységnek a nemzeti köznevelésről szóló törvény szerinti közösségi szolgálat! Amennyiben a civil szervezet szeretne közösségi szolgálat kereteiben diákokat fogadni, itt tud tájékozódni.