A Civil Tv. meghatározza mit tekint gazdasági-vállalkozási tevékenységnek.

Gazdasági-vállalkozási tevékenység: a jövedelem- és vagyonszerzésre irányuló, vagy azt eredményező üzletszerűen végzett gazdasági tevékenység.

Ebből a felsorolásból kiemelésre kerül, és nem minősül gazdasági-vállalkozási tevékenységnek

  • az adomány (ajándék) elfogadása
  • a létesítő okiratban meghatározott cél szerinti tevékenység (ideértve a közhasznú tevékenységet is)
  • pénzeszközök betétbe, értékpapírba, társasági részesedésbe történő elhelyezése,
  • ingatlan megszerzését, használatának átengedése és átruházása

Civil szervezet elsődlegesen gazdasági-vállalkozási tevékenység folytatására, nyereségorientált célra nem alapítható. Vállalkozási tevékenységet csak kiegészítő jelleggel, a létesítő okiratban meghatározott alapcél szerinti tevékenység megvalósítását nem veszélyeztetve végezhet.

Elsődlegesen gazdasági-vállalkozási tevékenységű szervezet azon szerve­zet, amelynek éves összes bevétele 60%-át eléri vagy meghaladja a gazdasági-vál­lalkozási tevékenységéből származó éves összes bevétele.

Az ingatlannal kapcsolatos bevételek és ráfordítások az alaptevékenység részét képezik, az eredménykimutatás „Alaptevékenység” oszlopában kerülnek kimutatásra megosz­tás nélkül, illetve a 60%-os mutatóba sem számítanak bele. Ettől függetlenül a társasági adó tekintetében az adóalap részét képezik!

Hogyan tudjuk nagy biztonsággal jól besorolni a tevékenységeinket?

Nem adható egyértelmű válasz erre a kérdésre, nincs mindenre jó recept. Mégis már az elején meg kell fogalmazni, és a létesítő okiratban is rögzíteni, hogy a célok elérése érdekében végezni kívánt tevékenységek közül melyek azok, amelyek a szervezet alap- (cél szerinti) tevékenységének minősülnek, és melyek azok, amelyek vállalkozási tevékenységnek fognak minősülni. Ez utóbbiakból származó nyereség sem vonható ki a szervezetből, az is az alaptevékeny­ségre kerül felhasználásra.

Téves az a megközelítés, mely szerint az a tevékenység, amiért a szervezet pénzt szed, vállalkozási tevékenységnek minősül. Semmilyen jogszabály nem kötelezi a civil (közhasznú) szervezeteket arra, hogy cél szerinti (közhasznú) tevé­kenységeiket ingyenesen lássák el. Az viszont természetes elvárás, hogy ezek a bevételek álljanak arányban a költségekkel, azaz ne legyen cél kifejezetten nyereség elérése ezeken az ügyleteken.

A civil szervezetek által végzett tevékenységből származó kapott ellenérték tehát mikor vállalkozásból származó bevétel?

A Ptk. alapján tilos egyesületet és alapítványt alapcélként gazdasági tevékenység érdekében létrehozni.

Azt, hogy mi minősül gazdasági tevé­kenységnek mint látjuk áttételesen határozza meg a jogszabály. Egy adott tevékenység besorolását mindig az adott szervezet szempontjából kell megítélni.

Civil tv. oldaláról, megközelítve a kérdést, a gazdálkodó tevékenység a műkö­dést takarja, azon gazdasági események összessége, melyek a szervezet vagyoni, jövedelmi és pénzügyi helyzetére hatnak.

A Civil tv. alapján nem minősíthető vállalkozási tevékenységnek a létesítő okiratban szereplő cél szerinti, valamint közhasznú tevékenység, még akkor sem, ha azt ellenér­ték fejében végzik.

Tudjuk, kedves Olvasó, most arra gondol, hogy ennyi iránymutatás helyett egy­szerűbb lenne azt mondani, ez meg ez vállalkozás, ez meg ez nem az! De ilyet nem írhatunk, és arra szeretnénk biztatni, Ön se gondoljon arra, hogy van mindig alkal­mazható megoldás! Csak az a jó megoldás, ha az adott helyzetben, az ismert adatok alapján hozzuk meg a döntést!

Mit kell elemezni ahhoz, hogy megbízható eredményt kapjunk? A létesítő okiratot, az abban szereplő tevékenységet kell összevetni a ténylegesen végzett tevékenységgel. Amennyiben a kettő azonos, akkor a végzett tevékenység nem lesz vállalkozási tevékenység.

A témához kapcsolódóan fontos, hogy a civil szervezet a nyilvántartásait úgy kell vezesse, hogy azok alapján a cél szerinti tevékenység és a vállalkozási tevékenység eredménye egymástól elkülönítve megállapítható legyen. Ez azt jelenti, hogy a könyvelésben elkülönítve kell kimutatni mind a két tevékenység bevételeit, költségeit és ráfordításait. Külön szerepel a beszámolóban az alapcélszerinti tevékenység és a vállalkozási tevékenység nyeresége és/vagy vesztesége.